Urgentní
akce

© Private

Umělkyně skončila ve vězení za protest proti válce. Pomůžete?

  Případ

Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko (Aleksandra Skochilenko) koncem března v supermarketu v Petrohradě nahradila cenovky u zboží za letáčky s protiválečnými informacemi a hesly. Kvůli tomu byla zatčena a obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“. Hrozí jí až deset let vězení.

Alexandra Skočilenko je umělkyně z Petrohradu. Dne 31. března v petrohradském supermarketu u části zboží nahradila cenovky protiválečnými hesly a informacemi o ruské invazi na Ukrajinu, mimo jiné o ostřelování mariupolského činoherního divadla a vraždění civilistů. Kvůli tomu 11. dubna policie prohledala její dům, Alexandru zatkla a vyslýchala ji až do ranních hodin následujícího dne. Vasileostrovský okresní soud na ni 13. dubna uvalil vyšetřovací vazbu do 1. června 2022 (lhůta bude pravděpodobně prodloužena).

Alexandra Skočilenko je obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ozbrojených sil“ podle nedávno schváleného článku 207.3 odst. 2 trestního zákoníku. V případě odsouzení jí hrozí trest v rozmezí od pěti do deseti let vězení.

Alexandra Skočilenko je v umělecké komunitě dobře známá: píše písně, vytváří komiksy a karikatury, pořádá koncerty a jam sessions. Napsala také slavnou „Knihu o depresi“, která se stala velmi populární a významně přispěla k destigmatizaci duševních nemocí. Kniha byla již několikrát znovu vydána a přeložena do různých jazyků.

Alexandra Skočilenko trpí celiakií a musí držet speciální bezlepkovou dietu. Dne 20. dubna se podle dostupných informací její zdravotní stav zhoršil v důsledku nedostatečného přístupu k odpovídajícím potravinám. Dne 21. dubna její právník informoval Amnesty International, že jí detenční centrum konečně umožnilo obdržet od rodiny potravinový balíček, který vyhovoval její bezlepkové dietě.

Dne 23. dubna byla převezena z dočasného zadržovacího střediska do vazební věznice.

Dne 25. dubna navštívil Alexandru Skočilenko ve vazební věznici jeden z jejích právníků a sdělil, že se její zdravotní stav opět zhoršuje, trpí nedostatkem jídla, protože jí není poskytována strava, kterou potřebuje, a nebylo jí umožněno dostat další balíček s jídlem od její rodiny. Většinu času se cítí slabá. Uvedla také, že je vystavena nátlaku ze strany dozorců vazební věznice a spoluvězňů.

Soud jí opakovaně prodloužil vyšetřovací vazbu.

  Aktuality

  Článek publikován 10.12.2023

Pošlete Alexandře Skočilenko vzkaz přímo do vězení!

Podpořte nespravedlivě uvězněnou ruskou umělkyni vzkazem solidarity - napište jí přímo do vězení.

  Článek publikován 21.11.2023

Ruský soud poslal Alexandru Skočilenko na sedm let do vězení

Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko nahradila cenovky v supermarketu protiválečnými vzkazy. Tím se podle soudu provinila šířením nepravdivých zpráv o ruské armádě. Hrozilo jí odnětí svobody v délce až patnácti let. Nakonec byla odsouzena k sedmiletému trestu.

  Článek publikován 4.9.2023

Soud s Alexandrou Skočilenko pokračuje. Právníci se snaží prokázat její nevinu

V červnu se v soudní síni v Petrohradě po šesti měsících soudního řízení konečně dostala ke slovu obhajoba.

Pozadí

Amnesty International zároveň vyzývá ruské orgány, aby dodržovaly své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv a ruskou ústavu a respektovaly, chránily a naplňovaly právo na svobodu projevu, pokojné shromažďování a sdružování v Rusku, mimo jiné tím, že umožní konání pokojných protestů; propustí všechny svévolně zatčené pokojné demonstranty a kritiky režimu a ukončí proti nim vedená neopodstatněná trestní a správní řízení; zruší všechna omezení nezávislých médií a zruší nebo změní všechny zákony, které tato práva nadměrně a svévolně omezují.

V souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině doprovázenou rozsáhlými zásahy proti pokojným protiválečným demonstrantům a cenzurou nezávislých médií v Rusku Amnesty upozorňuje, že ruská invaze na Ukrajinu je hrubým porušením Charty OSN a aktem agrese, který je podle mezinárodního práva zločinem. Amnesty rovněž zdokumentovala pokračující porušování mezinárodního humanitárního práva ruskými silami na Ukrajině, včetně zjevných válečných zločinů, jako jsou mimosoudní popravy civilistů, nevybíravé útoky na civilisty, civilní objekty a infrastrukturu, používání nerozlišujících zbraní, jako jsou balistické rakety, a používání zakázaných zbraní, jako je kazetová munice.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu bylo podle ruských obránců lidských práv v zemi zatčeno více než 15 000 lidí. Na základě nově zavedené legislativy byly zahájeny stovky správních a více než 30 trestních řízení proti pokojným demonstrantům a disentu. Úřady svévolně zablokovaly přístup k desítkám webových stránek nezávislých médií. Ministerstvo spravedlnosti uzavřelo mnoho místních i mezinárodních charitativních a lidskoprávních nevládních organizací a nadací.