Urgentní
akce

© Mohamed Messara/EPA

Za sdílení vtipného příspěvku hrozí blogerce tři roky vězení

  Případ

  Tunisko publikován 9.7.2020

Sedmadvacetiletá tuniská blogerka Emna Charguiová sdílela dne 2. května 2020 na Facebooku příspěvek, který našla na sociálních sítích. Jedná se o vtipný text napodobující verše Koránu a dělá si legraci ze situace kolem pandemie COVID-19. Text neobsahuje žádné podněcování k nenávisti nebo násilí. Záměrem je pobavit, a text dokonce obsahuje i výzvu, aby lidé zůstali doma a myli si ruce. Za sdílení příspěvku Emně hrozí až tři roky vězení.

Dne 6. května 2020 ji tuniský soud prvního stupně obvinil z podněcování nenávisti mezi náboženstvími prostřednictvím nenávistných prostředků nebo násilí a z „urážení povolených náboženství“ podle článků 52 a 53 tuniského tiskového zákona.

Emna Charguiová uvedla, že je zarytou obránkyní osobních svobod a že vždy mluvila otevřeně o svobodě vyznání a svědomí, ale že tento příspěvek sdílela jenom proto, že podle ní popisuje situaci kolem COVID-19 v Tunisku zábavným způsobem. Řekla: „Čekala jsem, že se tomu lidé zasmějí.“ Text, který sdílela, je vtipná reakce na COVID-19 v Tunisku.

Napodobuje rýmy a formát koránového verše. Jedná se o hru se strukturou koránového verše a zmiňuje se tam, že virus přišel z Číny, že si lidé musejí mýt ruce a že nemají kupovat krupici, což je narážka na nedostatek krupice, kterému od začátku karanténních opatření Tunisko čelí.

Emna uvedla, že její blogy a příspěvky na sociálních sítích často vyvolávají vlny urážek od lidí, kteří nesouhlasí s jejími názory, ale v komentářích, které obdržela v důsledku tohoto příspěvku na sociálních sítích, byly výhrůžky, jaké nikdy předtím nezažila. Cituje jednu z výhrůžek smrtí, kterou obdržela: „Tady je moje jméno a moje fotka, když tě zabiju, klidně půjdu do vězení.“ Další člověk jí ve zprávě poslal její fotku s otcem a výhružku, že jejího otce zabije: „Připrav si houbičku na setření krve, až ho zabiju.“ Emna po celou dobu dokumentuje a sdílí snímky obrazovky se všemi hrůznými hrozbami, které dostává. Necítí se v bezpečí a během posledních týdnů musela několikrát změnit místo pobytu. Emna Amnesty sdělila, že se necítí bezpečně ani v případě cesty k soudu, jehož datum a místo jsou nyní veřejně známé.

  Aktuality

  Článek publikován 6.8.2020

Šest měsíců vězení za sdílení vtipného příspěvku na Facebooku

Soud prvního stupně odsoudil tuniskou blogerku Emnu k šestiměsíčnímu vězení.

Pozadí

Tunisko je sice v porovnání se sousedními zeměmi známé svými progresivnějšími zákony a ústavou obsahující ochranný rámec zaručující svobodu slova, náboženského vyznání a víry, ale ve skutečnosti těmto podmínkám tuniské zákony neodpovídají. I když příspěvek Emny Charguiové nepodněcuje k násilí ani nenávisti, byla obviněna podle článků 52 a 53 tuniského tiskového zákona. Článek 52 stanovuje trest odnětí svobody na jeden až tři roky a pokutu od jednoho do dvou tisíc dinárů (12 000 Kč) každému, kdo výslovně vyvolává nenávist mezi rasami, náboženstvími a obyvateli a používá nepřátelské prostředky, násilí nebo rasovou diskriminaci. Článek 53 trestá pokutou od jednoho do dvou tisíc dinárů každého, kdo úmyslně využívá místa pro kázání k politickým kampaním, a kohokoli, kdo úmyslně porušuje některý z licencovaných náboženských obřadů.

Amnesty také dokumentuje rostoucí trend stíhání blogerů, novinářů a aktivistů pomocí legislativy, která trestá pokojné projevy, zejména projevy považované za urážlivé nebo pomlouvačné nejen vůči jednotlivcům, ale také vůči státním institucím a projevy považované za náchylné k narušení veřejného pořádku nebo morálky. Tuniská ústava z roku 2014 zaručuje právo na svobodu projevu podle článku 31. Tunisko podepsalo Mezinárodní pakt o občanských a politických právech (ICCPR), který rovněž zaručuje právo na svobodu projevu.