Urgentní
akce

© Amnesty International

Kambodžanka nespravedlivě odsouzena k tříletému vězení!

  Případ

Yorm Bophová byla v prosinci 2012 nespravedlivě odsouzena k tříletému vězení za „plánování násilí za nepolehčujících okolností“. Amnesty International Yorm Bophovou považuje za vězenkyni svědomí, kterou úřady zadržují pouze v souvislosti s její pokojnou aktivistickou činností, v rámci níž obhajuje právo na bydlení a svobodu projevu komunity žijící u jezera Boeung Kak v Phnompenhu, hlavním městě Kambodži.

Yorm Bophová je aktivistka bojující za právo na bydlení a zároveň příslušnice komunity žijící u jezera Boeung Kak v Phnompenhu, hlavním městě Kambodži. Je vězněna od 4. září 2012 za údajné plánování útoku na dva muže podezřelé z krádeže. Amnesty International ji považuje za vězenkyni svědomí, kterou úřady zadržují pro její pokojnou aktivistickou činnost, v rámci které obhajuje právo na bydlení a svobodu projevu.

Yorm Bophová byla 26. a 27. prosince 2012 v Phnompenhu odsouzena za „plánovaní násilí za nepolehčujících okolností“ podle článku 218 kambodžského trestního zákoníku. U soudu dostala tři roky vězení a musí zaplatit kompenzaci oběti. Odvolací slyšení proběhlo 7. června 2013. Trvalo několik hodin a účastnili se ho rovněž členové Amnesty International.

Yorm Bophová a její manžel měli podle tvrzení obžaloby plánovat násilný útok na dva taxikáře. Oběti přitom prokazatelně pily alkohol několik hodin před údajným útokem. Tvrdí, že byli napadeni dvěma lidmi, jeden šroubovákem a druhý sekerou. Jeden z nich byl bodnut čtyřikrát, druhý skončil se zraněními hlavy, která měla údajně za následek poškození nervů a ztrátu paměti. Dva bratři Yorm Bophové byli označeni za pachatele, přestože už několik let nežijí ve městě . Obě údajné oběti podaly nejasné a protichůdné výpovědi. Navíc nebyl předložen žádný důkaz o tom, že by s případem souvisela právě Yorm Bophová a její manžel. Oba to zásadně popírají.

Pozadí

Od roku 2007 úřady nuceně vystěhovaly okolo 20 000 lidí z jejich domovů u phompenhského jezera Boeung Kak. Pak byl pozemek prodán stavební společnosti, aniž by s obyvateli proběhla jakákoli diskuze. Lidé se o záměrech dozvěděli z televizního zpravodajství. Firma začala v srpnu 2008 zasypávat jezero pískem, čímž způsobila vážné záplavy a zničení domů. Do února 2012 jezero zcela zmizelo. Obyvatelé byli výhrůžkami donuceni přijmout nedostatečné náhradní bydlení daleko od svých původních domů, bez pracovních příležitostí, služeb a infrastruktury. Proti nucenému vystěhování proběhlo několik demonstrací, na což kambodžská vláda zareagovala zadržením protestujících a omezením svobody projevu.