AI: Počet poprav ve světě klesl loni o více než třetinu

Mluvčí AI ČR: O znovuzavedení trestu smrti uvažují Maledivy či Filipíny (zdroj: ČT24)

V loňském roce celosvětově klesl počet poprav, a to o víc než třetinu oproti roku 2015. Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle níž bylo tradičně nejvíce trestů smrti vykonáno v Číně. Zpráva upozorňuje i na pokles počtu poprav ve Spojených státech, který byl nejnižší od roku 1991.

Podle statistik AI byl v roce 2016 z rozhodnutí státních orgánů ukončen popravou život 1032 lidí v celkem 23 zemích světa. To je pokles o 37 procent proti 1634 předloňským popravám. 

Nejvíce trestů smrti bylo vykonáno v Číně, která však do celkového součtu nebyla zahrnuta, neboť statistiky o této praktice utajuje. AI odhaduje, že v nejlidnatější zemi světa zemřelo při popravách několik tisíc lidí.

V Saúdské Arábii můžete dostat trest smrti za čarodějnictví, v Íránu je nejvíc popravených lidí za drogové delikty, v Číně jsou to i hospodářská kriminalita či korupce.
Martina Pařízková
mluvčí Amnesty International ČR
Počet poprav za rok 2016
Zdroj: Amnesty International/ČT24
  • Uvedeny jsou jen ty země, kde se podařilo údaje do určité míry ověřit. 

„Čínská vláda uznala, že v otevřenosti a v transparentnosti soudnictví zaostává, ale i nadále stále vědomě zatajuje pravdu o skutečném rozsahu poprav. Je nejvyšší čas, aby Čína pozvedla závoj tohoto tajemství a vyšla ven s pravdou týkající se systému trestu smrti,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty. 

Další čtyři země žebříčku - Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán - se dělí o 87 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 1032 poprav. Jednoznačně nejvíce jich vykonal íránský teokratický režim, kde loni při popravách zemřelo 567 lidí, což je znatelný pokles proti 977 z předloňska. Jejich počet výrazně klesl i v Pákistánu, kde jich bylo 87 místo předloňských 326.

USA vypadly z první pětky

Spojené státy poprvé od roku 2006 nejsou v první pětce nelichotivého pořadí, když klesly na sedmé místo za Egypt. Dvě desítky poprav jsou pro USA nejméně za 15 let. Ještě zásadněji navíc klesl i počet rozsudků smrti, kterých loni v USA padlo 32, což je nejméně od roku 1973. Podle AI jde o doklad faktu, že se justice začíná k absolutnímu trestu obracet zády. V celách smrti v zemi však stále na výkon trestu čeká 2832 lidí.

Trest smrti ve Spojených státech
Zdroj: ČT24

„Pět izolovaných států, které stále vykonávají popravy, je mimo současný vývoj. Nejenom že jdou proti národnímu trendu, ale dokonce i proti regionálnímu,“ připomněl Shetty. Loni se popravy uskutečnily pouze na území Texasu, Georgie, Alabamy, Missouri a Floridy, z nichž zvláště první dva nejeví známky ústupu od trestu smrti.

Počet zaznamenaných poprav v USA v roce 2016
Zdroj: Amnesty International
Počet zaznamenaných poprav ve světě (mimo USA) v roce 2016
Zdroj: Amnesty International

Počet poprav roste v jihovýchodní Asii

Zpráva upozorňuje i na výrazný nárůst poprav v některých zemích jihovýchodní Asie. Jde o Vietnam či Malajsii, kde popravy oficiálně podléhají podobnému utajení jako v Číně. Zpráva cituje informace vietnamských médií, podle nichž bylo v zemi za tři roky do poloviny roku 2016 popraveno 429 lidí. Více trestů smrti za stejnou dobu vykonaly jen Čína a Írán.

V Malajsii bylo zase na nátlak parlamentu loni zveřejněno, že v celách smrti čeká více než tisícovka lidí.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl vykonán trest smrti u čtyř odsouzenců.

Vydáno pod