Tibet

Potlačování lidských práv v Tibetu pokračuje.

Tibet a lidská práva v roce 2016

(výtah z Výroční zprávy AI za rok 2016)

Čínská vláda pokračovala v navrhování a přijímání řady nových zákonů o národní bezpečnosti, které představují vážné hrozby pro ochranu lidských práv. Celostátní zásahy proti lidskoprávním aktivistům a právníkům během roku pokračovaly. Aktivisté a obránci lidských práv byli nadále systematicky monitorováni, obtěžováni, zastrašováni, zatýkáni a zadržováni. Narostlo množství obránců lidských práv, které policie zadržela i mimo formální vazební věznice, často bez dlouhodobého přístupu k právníkovi, a vystavila tak zatčené riziku mučení a dalšímu špatnému zacházení. Knihkupci, vydavatelé, aktivisté a novináři, kteří zmizeli v sousedních zemích v letech 2015 a 2016, se objevili ve vazbě v Číně, což vyvolalo obavy, že čínské bezpečnostní složky jednají i mimo svou jurisdikci. Kontroly internetu, masových medií a akademické sféry byly podstatně zesíleny. Potlačování náboženských aktivit, které probíhají mimo přímou státní kontrolu, nabylo a intenzitě. Náboženský útlak vedený v rámci „antiseparatistických“ či „protiteroristických“ kampaní zůstal obzvláště silný v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a v oblastech obývaných Tibeťany.

Diskriminace

V Číně byla systematicky porušována svoboda náboženství. Návrhy nových úprav zákonů obsahovaly ustanovení, která měla zvýšit kontrolu státní moci a postihovat některé projevy náboženství, opět ve jménu národní bezpečnosti s cílem držet na uzdě „infiltraci a extermismus“. Pokud by návrhy prošly, mohly by být použity převážně k dalšímu potlačení  práva na svobodu náboženství či vyznání křesťanských komunit neuznaných státem, tibetských buddhistů či ujgurských muslimů. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda zadržela ujgurské spisovatele a správce webů v ujgurštině. Tibetská národnostní menšina čelila neustálé diskriminaci a omezením svých práv na svobodu myšlení, svědomí a náboženství, vyjadřování, sdružování a pokojného shromažďování. Tibetský blogger Druklo byl odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“, což zahrnovalo i jeho internetové příspěvky ohledně náboženské svobody a dalajlámy. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda nadále pokračovala v porušování práva na svobodu náboženství a prováděla zátahy na neautorizovaná náboženská shromáždění.

Svoboda náboženské víry

Navržené úpravy k Regulacím náboženských záležitostí vydané 7. září by rozšířily schopnost různých úřadů monitorovat, kontrolovat a postihovat některé náboženské projevy. Tyto úpravy, které zdůrazňují národní bezpečnost s cílem potlačit „infiltraci a extremismus“, by mohly být použity k dalšímu potlačení práv na svobodu náboženství a vyznání, zvláště pro tibetské buddhisty, ujgurské muslimy a neoficiální církve.

Tibetská autonomní oblast a oblasti s tibetským obyvatelstvem v jiných provinciích

Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezení svých práv na svobodu náboženství a vyznání, sdružování a pokojného shromažďování. V srpnu média zveřejnila zprávu, že Lobsang Drakpa, tibetský mnich, který byl zatčen policí v roce 2015 během individuálního protestu (stále častější formy protestu v oblastech s tibetskou populací) odsouzen ke třem letům vězení v neveřejném procesu. Nejméně tři lidé se během uplynulého roku v oblastech obývaných Tibeťany zapálili v protestu proti represivním postupům úřadů. Množství známých sebeupálení od února 2009 vzrostlo na 146. Tibetský blogger známý jako Druklo byl v únoru odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“ za to, že na internetu obhajoval výuku tibetštiny a za to, že poskytl rozhovor deníku The New York Times. Na konci roku byl stále ve vazbě.

 

Právo na bydlení – násilná vystěhování

 V červenci začala vláda bourat velkou část Larung Garu, údajně nejrozsáhlejší tibetské buddhistické instituce na světě, ležící v Sertě, v ganzské tibetské autonomní prefektuře v S´-čchuanské provincii. Místní čínské úřady nařídily, aby byla populace Larung Garu snížena o více než 5000 lidí za účelem provedení „korekce a nápravy“. Tisíce mnichů a řádových sester byly ohroženy násilným vystěhováním. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tibet a lidská práva v roce 2015

(výtah z Výroční zprávy AI za rok 2015)

- Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezování jejich práva na svobodu vyznání, projevu, sdružování a poklidného shromažďování. Bylo zadrženo několik tibetských mnichů, spisovatelů, protestujících a aktivistů, mezi nimi i tibetský mnich Choephel Dawa a tibetský spisovatel a blogger Druklo.

- Tibetský náboženský vůdce komunity Tenzin Deleg, který byl uvězněn za “podporu separatismu” v roce 2002, zemřel v červenci během výkonu svého doživotního trestu. Policie napadla a zadržela příslušníky jeho rodiny a další, kteří se shromáždili a vyžadovali, aby bylo jeho tělo vráceno, aby mohlo projít běžnými buddhistickými rituály. Navzdory přání rodiny bylo jeho tělo zpopelněno. Bylo též nahlášeno, že policie zasáhla proti rozrůstajícím se protestům nadměrnou a nepřiměřenou silou, včetně použití slzného plynu a výstřelů.

- Během roku 2015 se v oblastech obydlených tibetskou populací zapálilo na protest proti represivní politice tamních úřadů nejméně sedm lidí; nejméně pět z nich jich důsledkem popálenin zemřelo. Od února 2009 stoupl počet obětí této formy protestu na 143.

- Vláda pokračovala v rozsáhlé kontrole nad tibetskými buddhistickými kláštery.


Amnesty International se podílí na akcích na podporu lidských práv v Tibetu v březnu 2015:

.- urgentní apel za bloggera Drukla (anglicky)

- urgentní apel za Dolma Tso (anglicky)

- Hlas pro Tibet - 10. 3. 2016 17:00 - 18:00, před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky, Pelléova 1116/18a, Praha 6. Předběžný program: uvítání a hra na tibetské mísy, informace o kampani Vlajka pro Tibet 2016, projevy hostů, taneční performace, zapalování svíček, tibetská hymna, petiční stánek Amnesty International, informační stánek Lungty

Navštívit stránku události: https://www.facebook.com/events/464444953755268/

- Tibetský večer v Hradci - ¨10. 3. 16:00 - 22:00, Bio Central, Třída Karla IV., 774, 500 02, Hradec Králové Bio Central a Amnesty International Hradec Králové pořádají: Tibetský večer Přijďte podpořit lidská práva Tibeťanů! Program: Od 16.00 hod. - symbolické zapalování svíček za lidská práva Tibeťanů Od 18.00 hod. - promítání filmu „Bez mrknutí“ v rámci festivalu ProTibet. Film pojednává o životě a práci 14. dalajlamy. Dále budete moci podepsat dopis na podporu vězněného tibetského mnicha či ochutnat campu – tradiční tibetské jídlo. Dobrovolné vstupné poslouží organizaci M.O.S.T. na podporu tibetských seniorů, konkrétně na zajištění jejich lékařské péče a nákup kompenzačních pomůcek.

Navštívit stránku události: https://www.facebook.com/events/1670717933167427/


Zpráva o  situaci v Tibetu za rok 2014

Novinky

27.1.2019

Taši Wangčuk je už tři roky nespravedlivě ve vězení

Tři roky už sedí nespravedlivě ve vězení Taši Wangčuk. A zločin? Veřejně hájil právo Tibeťanů učit se tibetštinu.

31.8.2018

Nejvyšší lidový soud Číny zamítl Wančhugovo odvolání

28.5.2018

Deník Referendum o Tašiho rozsudku

22.5.2018

5 let vězení pro pro Tašiho Wangčuka

Pětiletý trest odnětí svobody pro tibetského aktivistu je jasným signálem neustávajícího tlaku ze strany čínských úřadů na Tibeťany, jejichž jediným proviněním je pokojné uplatňování svých kulturních práv.

30.3.2017

Slabikář poslán Tašimu

Dne 28. 3. jsme odeslali z pošty na Karlově náměstí v Praze Česko – tibetský slabikář. Ten zanedlouho doputuje do Tibetu jako vyjádření naděje a solidarity pro Tašiho ve vězení. Když už se tibetské děti nemohou učit svému jazyku, my jsme se alespoň protestně naučili psát tibetská slovíčka.

Další zprávy

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...