© Amnesty International

Migrační aktuality - březen 2019

  Článek

Migrace   Řecko publikován 8.5.2019

Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.

Bangladéš už nemůže přijmout více uprchlíků

Bangladéš sdělil Radě bezpečnosti OSN, že už nemůže přijmout více uprchlíků z Myanmaru. „Je mi líto, že musím informovat Radu bezpečnosti OSN o tom, že Bangladéš už nemůže ubytovat více lidí z Myanmaru,“ řekl ministr zahraničí Bangladéše. Bangladéš hostí více než milion rohyngských uprchlíků. Myanmar tvrdí, že je připravený přijmout vracející se uprchlíky, avšak OSN varuje, že v Myanmaru nejsou bezpečné podmínky pro jejich návrat. 

Více zde, zde a zde.

Syrský uprchlík míří na Olympiádu

Eid Aljazairli riskoval utonutí, když se v roce 2016 pokusil dostat přes Středozemní moře. Plavat se naučil během pouhých dvanácti měsíců, čímž odborníky velmi překvapil. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že i na Olympiádě v Tokiu v roce 2020 opět uvítá tým uprchlíků. „Jsem pyšný na to, že jsem uprchlík, ale nejsem jenom to, jsem snílek,“ říká Eid Aljazairli.

Více zde, zde a zde.

Inspirace

Ali Abdi před dvaceti lety uprchl ze Somálska kvůli válce. Pomoc našel ve Rwandě, kde je nyní úspěšným podnikatelem ve městě Kigali.

Více zde.

Pomoc pro Jemen

Mezinárodní dárci přislíbili pomoc ve výši 2,6 miliardy dolarů, aby poskytli pomoc milionům jemenských civilistů, kteří čelí humanitární krizi. Kvůli válečnému konfliktu bylo zabito a zraněno několik desítek tisíc lidí, 20 milionů Jemenců není schopno řádně zajistit potraviny pro sebe a svou rodinu, dalších 10 milionů je pouze krok od hladomoru.

Více zde a zde.

Krize ve Venezuele stále pokračuje

Dlouhotrvající krize ve Venezuele vede k alarmující eskalaci napětí. Venezuela čelí zhoršující se ekonomické situaci, občané umírají z důvodů, kterým by bylo možné za normálních okolností předejít. Kvůli stále se zhoršující situaci v zemi opustilo své domovy již více než 3,4 milionů Venezuelanů. Skupiny občanské společnosti dále upozorňují na zvýšení kojenecké úmrtnosti o 50 % od roku 2017, stejně jako na zvýšení počtu úmrtí dětí. Údaje Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) ukazují, že 80 % nemocnic nemá dostatečné množství léků a 40 % zdravotnických pracovníků již opustilo zemi. UNHCR uvedl, že v průběhu roku 2018 opustilo Venezuelu průměrně 5 tisíc lidí denně. Sousední Kolumbie hostí více než 1,1 milionů venezuelských uprchlíků.

Více zde a zde.

Inspirace

Zábavní autobus podporovaný UNHCR a EU poskytuje syrským uprchlíkům a dalším dětem bezpečný prostor k učení a hraní. Tento autobus funguje v rámci snahy navrátit děti zpět do škol. 

Více zde.

Antirasistický pochod přitáhl stovky tisíc lidí

Obrovské davy lidí se shromáždily v severoitalském městě Milán, kde protestovaly proti vládní imigrační politice, která dle protestujících podporuje rasismus. Italské bezpečnostní složky varovaly, že blížící se evropské volby představují riziko, že xenofobní násilí bude narůstat.  Zvýšení počtu fyzických útoků na migranty zaznamenala nezisková organizace Lunaria.

Více zde a zde.

Nová vlna vysídlení na hranici Mali a Nigeru

Hrozby násilí ozbrojených skupin působících v okolí hranic Mali a Nigeru způsobily novou vlnu vysídlení v nigerijském regionu Tillabéry. Více než osm tisíc lidí bylo nuceno k přesídlení do improvizovaných táborů. Lékaři bez hranic upozorňují na otřesné podmínky v těchto táborech, kde lidí nemají přístup k vodě, hygienickým potřebám ani dostatečnému množství jídla.

Více zde.

Inspirace

Jezídské ženy z uprchlického tábora Rwanga v severním Iráku se učí boxovat v rámci kurzů vedených britskou neziskovou organizací Lotus Flower. Jezídské ženy, které byly nuceny uprchnout před násilím páchaném ISIS, se označují jako „boxerské sestry“. Kurz má ženám pomoci s fyzickým i psychickým zdravím, které bylo mnohdy poničeno ozbrojeným konfliktem a sexuálním násilím.

Více zde.

Venkovští Afghánci stále touží po mírové dohodě

Konflikt trvající v Afghánistánu již mnoho let silně zasáhl lidi žijící na venkově. Vesničané jsou nejméně zastoupenou skupinou při mírových rozhovorech s Talibanem. Více než milion lidí na venkově bylo kvůli bojům vysídleno. Distribuce pomoci vysídleným osobám se v posledních letech snižuje, proto se zvyšují obavy, že mírová dohoda by mohla tuto pomoc ještě více snížit, ačkoliv země čelí humanitární krizi zhoršenou rozsáhlým suchem.

Více zde.

© Amnesty International

OSN posílá finanční prostředky na řešení krize v Burkině Faso

Centrální fond OSN pro pomoc při mimořádných událostech (CERF) přidělil 4 miliony dolarů na podporu zvládání krize v Burkině Faso. Více než 70 tisíc lidí bylo v posledních dvou měsících donuceno opustit svoje domovy kvůli nárůstu útoků a násilí mezi komunitami. Celkově bylo vysídleno více než 100 tisíc lidí. Ozbrojené útoky způsobily také uzavření více než 1100 škol. Vláda a humanitární organizace minulý měsíc spustily plán podpory ve výši 100 milionů dolarů.  

Více zde.

Inspirace

Krátký film sedmnáctileté uprchlice ze Sýrie ukazuje každodenní život v uprchlickém táboře Azraq v Jordánsku. Donia a její rodina dělají vše pro to, aby přístřeší proměnili ve svůj domov, avšak Donia touží po návratu do vlasti.

Více zde.

Burundští uprchlíci pod tlakem navrácení se domů

Tanzanie a Burundi potvrdily, že do konce roku 2019 plánují vrátit 116 000 uprchlíků zpět do Burundi. Mezinárodní iniciativa pro ochranu uprchlíků (IRRI) upozorňuje na skutečnost, že aby byly návraty skutečně dobrovolné, musí mezinárodní společenství nabídnout navrátilcům větší podporu při začleňování. Dle nové zprávy IRRI bylo rozhodnutí o návratu často podmíněno špatnými podmínkami v tanzanských táborech, než důvěrou, že Burundi je již skutečně bezpečná a stabilní země. 

Více zde a zde.

Kolumbijské pohraniční nemocnice na hranici svých kapacit

Kolumbijské pohraniční nemocnice získaly jen malou finanční pomoc od vlády, aby se vypořádaly s množstvím nově příchozích z Venezuely. Do Kolumbie však přicházejí tisíce Venezuelanů denně. Al Jazeera uvádí, že mezi nově příchozími Venezuelany mají mnozí vážné zdravotní problémy, které jsou dlouhodobě neléčené kvůli nemožnosti získat ve Venezuele základní léky či potraviny.

Více zde.

Inspirace

Irsko spustilo komunitní sponzorský program s podporou UNHCR. Cílem programu je přesídlit do Irska do září alespoň padesát uprchlíků za podpory občanů. Během pilotního programu loni v prosinci sponzorovala skupina z malého města Dunshaughlin, severně od Dublinu, přesídlení syrské uprchlické rodiny.

Více zde a zde.

Rok 2018 byl pro syrské děti nejhorší

V loňském roce bylo kvůli bojům v Sýrii zabito 1106 dětí, což je dle UNICEF nejvyšší počet úmrtí dětí během jednoho roku od začátku války. Hlavní příčinou úmrtí dětí byly nevybuchlé miny. Útoky na školská a zdravotnická zařízení byly v roce 2018 také na nejvyšší úrovni. Ředitelka dětského fondu UNICEF Henrietta Fore uvedla, že je obzvláště znepokojena situací v severozápadní provincii Idlib, kde zesílení bojů a násilí zabilo 59 dětí během posledních týdnů.

Více zde.

Portugalsko přijme další uprchlíky  

Portugalsko uzavřelo dohodu s Řeckem, na jejíž základě postupně přijme dalších 1000 uprchlíků a žadatelů o azyl. Portugalsko je údajně také v pokročilých rozhovorech s Německem o přijetí tisíců uprchlíků a zároveň již přijalo mnoho uprchlíků z Turecka a Egypta. Al Jazeera uvádí, že Lisabon se stal nejpříjemnějším a nejméně známým cílem pro uprchlíky v Evropě. Portugalský ministr vnitra tvrdí, že přijetí uprchlíků je ekonomickou a sociální příležitostí.

Více zde a zde.

Inspirace

Rossana Leal uprchla se svou rodinou z Chile v 70. letech. Vřele je přivítala jedna malá těžební vesnice ve Skotsku, kam byli přesídleni. Později založila projekt Buddy Scheme pro uprchlíky přijíždějící do přímořského města Hastings na kanálu La Manche. Rosanna získala cenu Žena roku 2019 v soutěži Women on the Move Awards.

Více zde.

Konflikt v Jemenu si vyžádá téměř sto civilních obětí týdně

Více než 4800 civilistů bylo v důsledku bojů v Jemenu zabito či zraněno, což je průměrně 93 týdně. Největší počet obětí byl zaznamenám na západním pobřeží Jemenu, které zahrnuje guvernorát Al-Hudaydah, který je jedním z epicenter konfliktu. Třicet procent obětí bylo zabito nebo zraněno ve vlastních domech, jiní zemřeli při cestování či práci na farmách. Údaje o civilních obětech byly shromážděny jako součást zprávy o monitorování dopadu konfliktu za rok 2018. Kvůli konfliktu byl omezen přístup civilistů k potravinám, vodě a zdravotní péči.  

Více zde a zde.

Rizika a příležitosti pro rohyngské ženy v Bangladéši  

V souvislosti s Mezinárodním dnem žen informuje UNHCR o rostoucím počtu žen, které zastávají klíčové role v uprchlickém táboře Cox’s Bazar v Bangladéši. Ženy jsou zde například učitelkami či hasičkami. Zabývají se věcmi, kterými v rodném Myanmaru nemohly. Avšak na základě materiálů mnoha humanitárních organizací jsou rohyngské ženy stále vystaveny sexuálnímu násilí. 

Více zde a zde.

Inspirace

U příležitosti Mezinárodního dne žen ukazuje uprchlice a kovářka Jonalyse Kabugho svá díla v uprchlickém táboře Rwamwanja v Ugandě. Jonalyse používá odřezky z kovů, aby vyrobila kamna nebo kufry, po obou produktech je velká poptávka.

Více zde.

Čtyřicet pět lidí zemřelo ve Středozemním moři při snaze dostat se do Španělska

Helen Maleno, která provozuje nevládní organizaci Tangiers, uvedla, že čtyřicet pět lidí zemřelo při snaze dostat se do Španělska, pouze sedm žen tuto cestu přežilo. Marocké úřady uvedly, že toto číslo nemohou potvrdit, avšak marocké námořnictvo zachránilo 21 lidí poté, co jejich gumový člun ztroskotal. 

Více zde a zde.

Uprchlická osada se v Ugandě mění na město

Před třemi lety byla oblast dnešního uprchlického tábora Bidibidi tvořena pouze lesy. Nyní je domovem pro čtvrt milionu uprchlíků z Jižního Súdánu. Bidibidi je nyní druhý největší uprchlický tábor na světě. Zároveň díky progresivní politice v oblasti uprchlictví mohou obyvatelé tábora farmařit, pracovat a volně se pohybovat. Navzdory této politice stále většina obyvatel tábora žije v limitu životního minima, stále jsou nutné investice do infrastruktury a podpory podnikání uprchlíků.

Více zde.

Inspirace

Edafe Okporo byl nucen uprchnout z Nigérie poté, co byl zmlácen kvůli podpoře LGBTQ+ komunity. Když v roce 2017 získal azyl v USA a byl propuštěn z detenčního centra, uvědomil si, že nemá ponětí, kam má jít. Nyní vede v newyorské čtvrti Harlem azylový dům pro žadatele o azyl a uprchlíky bez domova.  

Více zde.

Africký trh s otroky stále pokračuje  

Portál Time uvádí, že je to něco málo přes rok, kdy byly zveřejněny záběry CNN z libyjského trhu s otroky. Tyto záběry vyvolaly mezinárodní rozhořčení, avšak změnilo se toho jen velmi málo. Tisíce afrických uprchlíků a migrantů v Libyi a jinde se ocitají v pasti děsivého cyklu vydírání, uvěznění, nucené práce a prostituce. Time mluvil s některými z těch, kterým se podařilo utéct.

Více zde.

Libanon pomáhá mladým uprchlíkům získat dovednosti, které potřebují pro školu

Světová charitativní organizace TheirWorld, která podporuje děti, poukazuje na snahu dostat více syrských dětí do škol. Jako jedna z překážek pro školní docházku je nedostatek předškolního vzdělávání, proto byl vytvořen speciální program, který spojuje tři roky předškolní docházky do jednoho roku. Zhruba 24 000 dětí ve věku od pěti do šesti let nyní navštěvuje výuku na veřejných školách v Libanonu. Další komunitní program předškolního vzdělávání zajišťují vyškolené nevládní organizace.   

Více zde.

Inspirace

Herec a ambasador dobré vůle UNHCR Ben Stiller navštívil Libanon a setkal se se syrskými uprchlíky. V rozhovoru pro CBS News mluvil o dětech, které potkal, např. o osmiletém Yazanovi, který prodává zeleninu, aby svou rodinu finančně podpořil.

Více zde.

Útoky v Katalánsku vyvolávají obavy z rostoucí xenofobie

Několik nedávných útoků na zařízení, v nichž se nacházejí žadatelé o azyl, vyvolalo obavy, že katalánský region zaznamenává nárůst zločinú z nenávisti zaměřených na uprchlíky a migranty. Ve městě Castelldefels se skupina mladistvých pokusila proniknout do zařízení pro nezletilé osoby bez doprovodu. Týden před tím se muž s mačetou pokusil proniknout do jiného zařízení pro uprchlíky v Barceloně.

Více zde a zde.

Požár v uprchlickém táboře v Nigérii si vyžádal nejméně 8 obětí

V uprchlickém táboře v severovýchodní Nigérii došlo k požáru, který zapříčinila jiskra z vařiče použitého dítětem. Požár si vyžádal nejméně 8 obětí a dalších 15 000 lidí je nyní bez přístřeší. K této katastrofě došlo ve městě Gajiram ve státě Borno, který je zasažen násilím skupiny Boko Haram a následným vysídlováním. Dle informací organizace Norwegian Refugee Council byli přeživší požáru ponecháni bez vody a hledali přístřeší pod stromy. 

Více zde.

Inspirace

Osmiletý Tanitoluwa Adewumi se naučil hrát šachy zhruba před rokem, brzy poté, co jeho rodila přijela do New Yorku, kam utekli před útoky Boko Haram v Nigérii. Šachy trénoval každý večer v domově pro lidi bez domova, kde jeho rodina také žije. Nyní však vyhrál státní šachový turnaj ve své věkové kategorii. „Tani je připomínkou toho, že uprchlíci tento národ obohacují - a že talent je univerzální, i když příležitost není,“ píše publicista New York Times Nick Kristof.

Více zde.

Italská loď zachránila čtyřicet devět lidí ze Středozemního moře

Italská loď zachránila čtyřicet devět lidí z gumového člunu, který se ponořil asi 40 námořních mil od libyjského pobřeží. Loď byla dva dny zmítána na moři, než ji spatřilo pozorovatelské letadlo provozované nevládní organizací Sea Watch. Italské přístavy jsou nyní uzavřeny záchranným plavidlům nevládních organizací. Mare Junio je v současné době jedinou soukromou záchrannou lodí provozovanou ve Středomoří.

Více zde, zde a zde.

Většina Syřanů doufá, že se vrátí do vlasti

Průzkum syrských uprchlíků, kteří žijí v Egyptě, Libanonu, Jordánsku a Iráku, zjistil, že zatímco 75% doufá, že se jednoho dne vrátí do Sýrie, pouze 6% plánuje návrat v příštích 12 měsících. UNHCR uvedl, že průzkum návratu a vnímání návratu, který se provádí každé dva roky, je pro operační plánování klíčový. Respondenti uvedli pět klíčových faktorů ovlivňujících jejich úvahy o návratu: bezpečnostní situace v Sýrii; přístup k základním službám; přístřeší; branná povinnost; a pracovní příležitosti. Podíl uprchlíků vyjadřujících naději na návrat vzrostl z 51% na konci roku 2017 na současných 75%.

Více zde.

Inspirace

Sestřenice malijské uprchlice Hamidou Diabaté zemřela při porodu ve věku 13 let poté, co byla donucena k předčasnému manželství. Nyní Hamidou, aka King Sami, představuje své rapové písně na akcích a festivalech v uprchlickém táboře Mbera v Mauriánii a volá po ukončení dětských sňatků.

Více zde.

© Amnesty International

Výročí migrační dohody EU s Tureckem  

K třetímu výročí migrační dohody mezi EU a Tureckem aktivisté z Amnesty International promítali nápis „Humanity First: refugees welcome“ na zdi Akropole. Amnesty International uvedla, že v důsledku této dohody je tisíce lidí drženo na řeckých ostrovech. Zpráva Amnesty International mapuje to, jak dohoda měla fungovat a to, jak funguje v praxi. Zatímco počty žadatelů o azyl se od účinnosti dohody dramaticky snížily, humanitární organizace včetně UNHCR opakovaně apelovaly na řešení situace v přeplněných táborech na ostrovech Lesbos a Samos. UNHCR odhaduje, že zhruba 15 000 žadatelů o azyl zůstává na pěti ostrovech v Egejském moři.

Více zde a zde.

Uprchlíci protestují proti podmínkám v detenčních zařízeních v Libyi

Lékaři bez hranic uvádí, že téměř čtvrtina uprchlíků a migrantů v detenčním zařízení Saaba v Tripolisu trpí podvýživou a mají podváhu. Zadržení uvedli, že dostávali jídlo každé dva nebo tři dny, nově příchozí museli někdy čekat i čtyři dny, než dostali jídlo. U dětí je pravděpodobnost podvýživy značně vyšší. Podle UNHCR je v libyjských detenčních centrech drženo zhruba 5700 lidí.

Více zde a zde.

Inspirace

Trinidad a Tobago hostí více než čtyřicet tisíc Venezuelanů. Současná legislativa jim brání pracovat či chodit do školy, avšak mnoho místních obyvatel Venezuelany a další žadatele o azyl vítá a pomáhá jim s integrací prostřednictvím nejrůznějších aktivit, např. Moko Jumbie – chůze na chůdách.

Více zde.

Útok v Mali si vyžádal 134 obětí

Vesnice v regionu Mopti v Mali byla obklíčena a napadena skupinou ozbrojených mužů. Útok si vyžádal 134 obětí, kteří byli etnickými příslušníky komunity Fulani. Region Mopti v současné době čelí zhoršení bezpečnostní situace a nárůstu násilí. V zemi je nyní více než 123 000 vnitřně vysídlených lidí, to je třikrát více než v lednu minulého roku.  Útok se odehrál v době, kdy je v zemi delegace Rady bezpečnosti OSN, aby diskutovala o zvýšení násilí.

Více zde, zde a zde.

Tureckému centru pro uprchlíky hrozí zavření

Nedostatek finančních prostředků by mohl dle NBC News vést k uzavření centra Salam, které je provozováno syrskými uprchlicemi a které má za cíl pomáhat dalším syrským ženám a jejich dětem. Centrum založily dvě syrské ženy v jihovýchodním tureckém městě Gaziantep v roce 2013, v současné době hostí 53 rodin v 63 malých bytech. Se zvýšením počtu obyvatel centra se zvýšily i náklady, které nyní převyšují finanční možnosti centra.

Více zde.

Inspirace

Tanitoluwa Adewumi, osmiletý uprchlík z Nigérie, který se stal hvězdou poté, co vyhrál celostátní šachový turnaj ve své věkové kategorii, se s rodinou přestěhoval ze zařízení pro lidi bez domova a konečně má domov. Anonymní dárce zaplatil roční nájemné dvoupokojového bytu, celkově vzrostl finanční dar na 200 000 dolarů. Taniho rodina se rozhodla si ponechat pouze zlomek této částky a zbytek věnují na pomoc dalším africkým uprchlíkům a migrantům, kteří se snaží v USA začít nový život.

Více zde.

Německo má právo vracet žadatele o azyl do jiných členských zemí EU

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že Německo má právo vracet žadatele o azyl do jiných členských států EU, a to i v případě, že se setkají se špatnými životními podmínkami. Výjimku tvoří pouze extrémní případy, kdy se jedná o nezajištění základních potřeb, jako je strava či hygiena. Podle dublinského systému mohou být žadatelé o azyl vráceni do členského státu EU, kde poprvé požádali o azyl. Případ se týkal muže z Gambie, který podal žádost o azyl v Itálii a následně i v Německu, argumentoval tím, že nemůže být vrácen do Itálie kvůli špatným podmínkám pro žadatele o azyl.

Více zde.

Kanada vynaloží další finanční prostředky na azylový systém  

Kanadský parlament rozhodl přidělit 902 milionů v následujících pěti letech na urychlení azylového procesu a ochranu hranic. Dále budou poskytnuty další finanční prostředky na zajištění přístupu uprchlíků ke zdravotnímu pojištění.

Více zde a zde.

Inspirace

Zamira Abbasova je uprchlice z Arménie, která je „business buddy“ pro další uprchlíky, kteří sní o založení vlastního podnikání. Zamira spolupracuje s Entrepreneurial Refugee Network, aby pomohla lidem jako je Manu, uprchlici ze Sýrie, která chce založit firmu s úklidovými službami.

Více zde.

Zdroj: UNHCR