AI

Migrační aktuality - červen 2019

  Článek

Migrace   Libye publikován 27.7.2019

Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.

AI

Uprchlíci a migranti v Bosně a Hercegovině.

Uprchlíci a migranti v Bosně jsou dle Červeného kříže v tísni a situace je kritická.  Tento rok přišlo do Bosny a Hercegoviny zhruba 8200 uprchlíků a migrantů, většinou ze Srbska a Černé Hory, kam předtím dorazili. Většina z nich se nachází poblíž chorvatských hranic. Mezinárodní federace organizací Červeného kříže a Červeného půlměsíce s prostorem pro přibližně 3500 lidí v tranzitních centrech ve čtvrtek uvedla, že tisíce lidí spí v parcích a opuštěných budovách. IFRC dále uvedla,  že tři migranti ukrytí v opuštěné budově nedávno zemřeli, když svíčka způsobila požár budovy. Další muž se ze zoufalství zapálil. I přes snahy humanitárních organizací při zajištění potravin a přístřeší IFRC uvedla, že podmínky v přeplněných tranzitních centrech způsobují nárůst přenosných nemocí a podmínky pro osoby žijící mimo střediska jsou „zoufalé“.

Více zde a zde.

Afričtí migranti a uprchlíci jsou využíváni italským tabákovým průmyslem.

The Guardian uvádí, že italští výrobci tabáku platí svým pracovníkům z řad migrantů méně, než je zákonem stanoveno za dvanáctihodinový pracovní den. Současně pracovníci nemají přístup ani k čisté vodě, ani bezpečnostnímu vybavení. Více než 20 žadatelů o azyl, se kterými novináři z The Guardianu mluvili, popsali porušování práv, nedostali ani speciální oděv, ani rukavice, aby se chránili před nikotinem obsaženým v tabákových listech. Itálie je vedoucím producentem tabáků v rámci zemí Evropské unie. Pěstitelé by měli dodržovat systém záruk na ochranu pracovníků, avšak migranti z Afriky jsou často najímáni bez jakékoliv pracovní smlouvy a výše jejich mzdy je mnohdy daleko nižší, než je zákonem stanoveno.  

Více zde.

Inspirace

Mohammed si na své cestě ze Sýrie do Severního Irska osvojil několik jazyků. V Libanonu se naučil francouzštinu a nyní mluví plynule anglicky (podívejte se na jeho irský přízvuk!). Jeho učitelé ho žádají, aby se stal školním tlumočníkem pro ostatní syrské děti na základní škole v Belfastu.

Více zde.

Inspirace

Emi Mahmúda je súdánsko-americká slamová básnířka a ambasadorky dobré vůle UNHCR, která svou básní připomíná, co bude mnoho uprchlíkům tento ramadán chybět.

Více zde.

Rohyngové v Bangladéši se připravují na období monzunů.

DW News informuje o práci, kterou Rohyngští uprchlíci provádějí společně s humanitárními organizacemi, aby posílili kopcovitý, náchylný terén, kde byly jejich přístřešky narychlo postaveny. Společně s místními obyvateli a nevládními organizacemi se Rohyngští uprchlíci účastní projektu na výstavu silnic, mostů, odvodňovacích systémů a vyztužování zdí. Projekty poskytují tolik potřebné placené zaměstnání uprchlíků, kteří nemají povoleno pracovat mimo tábory.

Více zde a zde.

Inspirace

Monique Sokhan, zástupce zástupce UNHCR pro ochranu v Libanonu, uprchla před hrůzou rudých Khmérů v Kambodži v 70. letech, kdy byla malým dítětem. Mnozí z jejích rodinných příslušníků utéct nestihli a masakr bohužel nepřežili. Monique Sokhan mluvila s Melissou Fleming o sérii podcastů UNHCR Awake at night, kde mimo jiné řekla, že to bylo nutkání, aby na ni byli její milovaní pyšní, které ji přivedlo k práci s uprchlíky.

Více zde.

Konflikt v Kamerunu uvrhl uprchlé dívky do otroctví.

Krize v anglicky mluvících severozápadních a jihozápadních regionech Kamerunu donutila od roku 2017 téměř půl milionu lidí opustit své domovy. Reuters uvádí, že konflikt zapříčinil uzavření tisíce škol, rodiny ztratily své živobytí, a tak bylo mnoho dětí přinuceno pracovat. Ve dvou důležitých městech v zemi, Douale a Yaounde, pracuje podle místních skupin pro lidská práva mnoho dívek vysídlených z anglicky mluvících regionů jako neplacené služky. Pokud jsou placené, je to často pouze rýží, solí nebo olejem, které jsou zasílány jejich rodinám, které v konfliktní zóně zůstaly. Pro ostatní dívky je jedinou alternativou domácího služebnictví prostituce.

Více zde.

Inspirace

Venezuelský pár Dayana a Maryory přestavují své životy v Ekvádoru. Maryory našla práci v kadeřnickém salonu, zatímco Dayana a její dcera si otevřeli stánek, který prodává venezuelské a ekvádorské speciality. „Naším snem je návrat do Venezuely,“ říká Dayana. „Ale jen když se vše stabilizuje. Mezitím tu budeme pouštět kořeny.“

Více zde.

AI

Inspirace

DK's Donuts podává téměř 40 let ručně vyráběné koblihy z malého obchodu v Los Angeles. To začali Chuong Lee a její manžel, mladí uprchlíci z Kambodže. Nyní výroba probíhá celých 24 hodin denně a vyrábí 120 různých druhů koblih. Jejich dcera, Mayly Tao, nyní pomáhá pokračovat v rodinném dědictví. National Geographic uvádí, že bývalí kambodžští uprchlíci vlastní většinu obchodů s koblihami v LA. „Mám ráda, že koblihy mohou sjednotit komunitu, že žádné hranice, rasy nebo rozdíly to nemohou odstranit,“ říká Tao.

Více zde.

Sedm lidí zemřelo u řeckého ostrova Lesbos.

Nejméně sedm lidí zemřelo, včetně dvou dětí a čtyř žen, poté, co se jejich loď potopila v Egejském moři u řeckého ostrova Lesbos. Dalších 57 lidí bylo zachráněno a dovezeno do přístavního města Mytilene. Podle Řecké pobřežní stráže pokračují záchranné týmy v hledání mezi Lesbosem a Tureckem. Téměř 10 700 uprchlíků a přistěhovalců letos do Řecka dorazilo po moři, 39 lidí při této cestě přišlo o život.

Více zde.

Inspirace

Syrský uprchlík Shadi potkal Libanonce Eliho při natáčení v Beirutu. Po krátké době se stali nejlepšími přáteli. „Díky tomu, že mám v životě člověka jako je on, tak se necítím jako cizinec,“ říká Shadi.

Více zde.

Tokijský uprchlický tým bude větší než na olympiádě Riu.

Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že tým uprchlíků soutěžících na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 bude větší než desetičlenný tým v Rio de Janeiru v roce 2016. IOC představil seznam 37 uprchlických atletů, kteří v současné době dostávají olympijská stipendia a kteří se budou muset přiblížit mezinárodním kvalifikačním kritériím, aby mohli v příštím roce soutěžit. Představují osm sportů, mezi ně patří všech 10 sportovců, kteří se zúčastnili her v Riu, kteří byli ze Sýrie, DR Kongo, Etiopie a Jižního Súdánu. Seznam 37 olympijských nadějí pro Tokio také zahrnuje uprchlíky z Afghánistánu, Kamerunu, Eritrey, Íránu a Súdánu. Sjednotí se na společném výcvikovém táboře v dubnu 2020, než bude finální tým vyhlášen v červnu 2020.

Více zde a zde.

Dětští uprchlíci sdílejí své naděje a obavy.

U příležitosti Světového dne uprchlíků vydala společnost Save the Children sérii snímků dětí, které žijí ve třech největších uprchlických táborech v Jordánsku, Bangladéši a Ugandě. Děti byly vyzvány, aby nakreslily své naděje a sny o budoucnosti na svých polaroidových portrétech. Zpráva UNHCR Global Trends uvedla, že polovina všech uprchlíků v roce 2018 byly děti.

Více zde.

Inspirace

Eric uprchl sám bez své rodiny z Demokratické republiky Kongo do Keni. Po přestěhování do Nairobi se na hudební škole setkal s Peterem. Nyní dva přátelé provozují hudební kurzy pro uprchlíky a Keňany.

Více zde.

Nejméně 12 lidí zemřelo u tureckého pobřeží.

Turecká pobřežní stráž uvedla, že loď se potopila v Egejském moři, nedaleko pobřeží Bodrum a několik kilometrů od řeckého ostrova Kos. Incident přichází týden poté, co sedm lidí, včetně dvou dětí, zemřelo, když se další loď převrátila u pobřeží Řecka.

Více zde a zde.

Inspirace

Shahrzad Tadjbakhsh, právnička, která pracuje na ochraně uprchlíků v sídle UNHCR v Ženevě, v epizodě podcastové série Awake at Night hovoří s Melissou Flemingo o své vlastní zkušenosti s uprchlictvím. Shahrzad se stala uprchlicí, když jí bylo 10 let. Ona a její rodina musela uprchnout z Dillí, kde její otec sloužil jako íránský velvyslanec v důsledku revoluce v Íránu. „Od dětství,“ říká v rozhovoru, „vyrůstala jsem s matkou, která mi říkala: „Narodila ses, abys pomáhala lidem. „Bylo to něco, co mi bylo vtloukáno do hlavy od doby, kdy jsem se narodila.“

Více zde.

AI

Inspirace

Když bylo Abbasu Nazarovi sedm let, tak on a dalších 437 afghánských uprchlíků bylo zachráněno z rybářského plavidla mimo australské pobřeží. Nyní je jedním z jedenácti výjimečných absolventů na Novém Zélandu, kterým bylo uděleno Fulbrightovo stipendium na studium mezinárodních vztahů na Columbia University v New Yorku.

Více zde.

Uprchlíci a libanonští sousedé se společně scházejí k oslavám Ramadánu.

Dalal je palestinský obchodník ze syrského tábora Yarmouk, Noor je prodavač kukuřice z Aleppa a Reem je francouzský učitel z Libanonu, který se oženil se ženou z Palestiny. Všichni žijí v Jabal Beddawi, sousedství, které do značné míry odolává sektářským napětím, která vyvolaly tvrdé zákroky a vystěhování syrských uprchlíků. Chování komunity je zvláště patrné během muslimského svatého měsíce, kdy sousedé sdílejí omezené zdroje, aby společně ukončili svůj každodenní půst.

Více zde.

Duševní nemoci postihují pětinu lidí žijících ve válečných zónách.

Více než jeden z pěti lidí žijících v konfliktních zónách trpí úzkostí, depresí, posttraumatickým stresem, bipolární poruchou nebo schizofrenií. Zjištění, která čerpají z údajů z 39 zemí, naznačují, že předchozí studie podcenily zátěž podmínek na psychické zdraví ve válečných zónách. Autor studie Mark van Ommeren, specialista na psychické zdraví ve WHO, uvedl, že zjištění přinášejí větší váhu výzvám na zvýšené a trvalé investice do služeb psychického zdraví pro lidi žijící ve válečném konfliktu.

Více zde a zde.

Inspirace

V tomto filmu Mezinárodní rady pro kriket mluví afghánský sportovec Mohammad Nabi o svém návratu z Pákistánu, kde žil jako uprchlík, aby pomohl afghánskému národnímu kriketovému týmu stát se silným světovým týmem.

Více zde.

Charita podporovaná OSN nachází nové domy pro oběti války na východní Ukrajině.

Kyjev Post píše o pilotním projektu, který provozuje místní charita, Proliska, s podporou UNHCR, který kupuje nové, levné domy pro rodiny, jejichž bývalé domy byly zničeny nebo poškozeny konfliktem mezi Ukrajinou a samozvanou Doněckou lidovou republikou. Do konce roku 2019 bude 20 vybraných - převážně chudých rodin a osamocených starších lidí - přemístěno do klidných oblastí kontrolovaných vládou v regionu, což dětem umožní vrátit se do školy, dospělým najít lepší pracovní místa a starším lidem přístup ke zdravotní péče.

Více zde.

Globální fórum o uprchlictví se bude konat v Ženevě.

UNHCR oznámil, že první globální fórum pro uprchlíky se bude konat v Ženevě ve dnech 17. a 18. prosince. Spojí vlády, mezinárodní organizace, občanskou společnost, soukromý sektor a samotné uprchlíky, aby oznámili nová opatření pro zmírnění tlaku na hostitelské země a posílení soběstačnosti uprchlíků v souladu s globálním sdružením o uprchlících, které schválilo Valné shromáždění OSN v prosinci minulého roku. Jedním z hlavních cílů je podporovat větší sdílení odpovědnosti v globálních reakcích týkajících se migrace a uprchlictví.

Více zde.

Inspirace

Rajima a Tasmin byli nejlepšími kamarádkami od té doby, co Rajima se svou rodinou dorazila do Bangladéše po útěku z Myanmaru. Rajima byla zpočátku příliš traumatizovaná, než aby mohla mluvit. Tasmin, která pochází z Bangladéše, jí pomohla znovu mluvit a nyní jí pomáhá se učit číst a psát. „Vždy mi pomáhá, když to nejvíce potřebuji,“ říká Rajima. „To je důvod, proč ji miluju.“

Více zde.