Celé znění výzvy
Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničních věcí ČR
Ministerstvo zahraničních věcí
Loretánské nám. 101/5
118 00 Praha 1 – Hradčany
Vážený pane ministře,
Česká republika patří v rámci zemí Evropské unie k významným vývozcům vojenského materiálu. Za posledních deset let se objem exportu v této oblasti více než ztrojnásobil, s rostoucím exportem však také roste rozsah dopadu, který má český export vojenského materiálu v zemích, kam míří.
Téměř polovina vyvezeného vojenského materiálu byla v roce 2013 určena odběratelům v zemích s represivními režimy, kde jsou z povahy vztahů mezi vládnoucí mocí, bezpečnostními složkami a soudy rizika zneužití vojenského materiálu při porušování lidských práv vyšší.
Váš rezort hraje při hodnocení lidskoprávních rizik v licenčním řízení klíčovou a zcela nezastupitelnou roli a jeho kladné stanovisko je nezbytnou podmínkou pro udělení vývozní licence.
Dovolte proto, pane ministře, abychom se na Vás obrátili s výzvou k důslednému a zodpovědnému hodnocení lidskoprávních rizik, zejména však s výzvou k výraznějšímu ohledu na tato rizika ve vztahu k dalším bezpečnostněpolitickým či ekonomickým aspektům vývozu vojenského materiálu při rozhodování o udělení kladného stanoviska Ministerstva zahraničních věcí ČR. Domníváme se, že by česká diplomacie neměla posvěcovat případy, kdy obchod s vojenským materiálem na úkor lidskoprávních závazků a cílů ČR slouží politickým či ekonomickým zájmům. Jsme přesvědčeni, že cestou k více zodpovědnému obchodu se zbraněmi by měla být i aktivní podpora ze strany ČR pro harmonizaci standardů hodnocení lidskoprávních rizik vývozů na úrovni Evropské unie.
S pozdravem
...
19.2.2025
Výstava na památku ukrajinských dětí, které zemřely během ruské agrese, v naději na spravedlnost. Neděle 23. února, Staroměstské náměstí, 12 - 17 hodin.
28.11.2024
Reakce Amnesty na poslední rozsáhlý raketový a dronový útok Ruska na Ukrajinu.
21.11.2024
Generální tajemnice Amnesty k mezinárodním zatykačům na představitele Izraele a Hamásu.
18.11.2024
Amnesty International upozorňuje na přetrvávající tíživou situaci dětí na Ukrajině, které jsou i nadále zabíjeny a zraňovány při ruských leteckých útocích, včetně případů, které se rovnají válečným zločinům.
Násilí, rabování a obnovení mandátu mírové mise MINUSCA
Situace ve Středoafrické republice (SAR) je i nadále kritická. I proto byl Radou bezpečnosti OSN v roce 2021 obnoven mandát mírové misi MINUSCA.
Tamější obyvatelé zažívají novou vlnu násilí ze strany Koalice vlastenců za změnu (CPC) od prosince roku 2020. Ta má být podporována Ruskem a ruskými žoldnéři. Mírové misi OSN MINUSCA (Multidimensional Integrated Stabilization Mission in the Central African Republic) byl v listopadu 2021 obnoven mandát na dobu jednoho roku. Mise má dohlížet nad dodržováním lidských práv, bránit násilí a výtržnostem. Od února 2021 však zdokumentovala více než 500 úmrtí civilistů a sama je vystavena záměrným útokům.
Vojáci SAR i ruští žoldnéři se dopouštěli hromadných poprav, svévolného zabíjení, znásilňování, mučení, obsazovali školy a rabovali dokonce i kancelář OSN. Tyto síly se rovněž dopouštějí cílených útoků proti etnickým a náboženským menšinám, zejména Fulanům a muslimům.
Středoafrická republika dopouští, aby byla hrozivými způsoby porušována lidská práva, a nedodržuje mezinárodní závazky.