28.2.2024

Lidé v Pásmu Gazy nemají co jíst. Dva miliony Palestinců živoří v otřesných podmínkách

Izrael nesplnil předběžná opatření Mezinárodního soudního dvora a nezajistil, aby se do Gazy dostala potřebná humanitární pomoc. Kvůli izraelskému bombardování a blokádě tak lidem v Gaze hrozí hladomor. Někteří Palestinci jsou nuceni jíst krmivo pro zvířata, ženy nemohou kvůli nedostatku jídla kojit své děti.

11.7.2023

Darování americké kazetové munice podkopává úsilí o ochranu civilistů

Spojené státy plánují transfer kazetové munice - nerozlišující zbraně, kterou již 111 zemí zcela zakázalo. Působí totiž nevýslovné škody a utrpení civilistům, a to i desítky let po skončení konfliktu.

20.10.2022

Ruské útoky na energetickou infrastrukturu jsou válečné zločiny

20. října oznámily ukrajinské úřady, že dojde v celé zemi k výpadkům elektřiny poté, co bylo v posledních dnech vážně poškozeno přibližně 40 % energetických zařízení v zemi po ruských útocích.

11.10.2022

Ruské útoky na Kyjev a další města jsou eskalací válečné agrese a evidentní porušení válečného práva

Rusko v posledních dnech masivně útočí na Kyjev, další ukrajinská města a infrastrukturu.

Při osvobozování ukrajinského území je klíčové zajistit důkazy o možných válečných zločinech

V posledních dnech měly ukrajinské síly znovu získat kontrolu nad více než 3 000 km čtverečních území, které dříve okupovalo Rusko, včetně Izyumu a Kupjanska, dvou klíčových měst v Charkovské oblasti.

"Vzhledem k tomu, že Ukrajina znovu získává kontrolu nad územím okupovaným Ruskem, musí se přednostně zaměřit na zajištění důkazů o možných válečných zločinech. Shromažďování takových důkazů je nesmírně náročné na zdroje, a proto vyzýváme mezinárodní společenství, aby poskytlo prostředky, které Ukrajině pomohou. Všechny probíhající i budoucí soudní procesy týkající se možných válečných zločinů musí splňovat standardy spravedlivého procesu," říká ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii Marie Struthers.


"V reakci na ukrajinské vojenské úspěchy Rusko zřejmě podniklo útoky, které způsobily značné škody na kritické civilní infrastruktuře, včetně úderu na elektrárnu, který vedl k výpadkům elektřiny i vody a narušil civilní aktivity. Připomínáme Rusku, že záměrné útoky na civilní infrastrukturu mohou být válečné zločiny. Tyto údery musí být vyšetřeny s cílem zajistit, že každý, kdo je podezřelý z trestní odpovědnosti, bude postaven před soud," dodala Struthers.


S ústupem ruských sil se objevují důkazy (v podobě svědectví, videozáznamů a fotografií) o možných válečných zločinech spáchaných Ruskem a jím podporovanými ozbrojenými skupinami. Ukrajinské donucovací orgány 10. září oznámily, že policisté exhumovali těla dvou mužů, které měly v březnu mučit a zabít ruské síly v obci Hrakove v Charkovské oblasti. Ve dnech 11. a 12. září ruské vojenské údery poškodily kritickou energetickou infrastrukturu, což vedlo k vážným poruchám v dodávkách vody, elektřiny i vlakové dopravy.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zásad o ochraně a zpracování osobních údajů AI ČR
Celé znění výzvy

Počet zničených zbraní

4 4 5 2