20.10.2022

Ruské útoky na energetickou infrastrukturu jsou válečné zločiny

20. října oznámily ukrajinské úřady, že dojde v celé zemi k výpadkům elektřiny poté, co bylo v posledních dnech vážně poškozeno přibližně 40 % energetických zařízení v zemi po ruských útocích.

11.10.2022

Ruské útoky na Kyjev a další města jsou eskalací válečné agrese a evidentní porušení válečného práva

Rusko v posledních dnech masivně útočí na Kyjev, další ukrajinská města a infrastrukturu.

19.9.2022

Masové hroby v Izjumu potvrzují nejčernější obavy. Všichni pachatelé musí skončit před soudem, vyzývá Amnesty mezinárodní společenství

V lese poblíž města Izjum v Charkovské oblasti, které ukrajinská armáda znovu dobyla po několikaměsíční ruské okupaci, došlo k nálezu masového pohřebiště s těly ukrajinských civilistů a vojáků.

13.9.2022

Při osvobozování ukrajinského území je klíčové zajistit důkazy o možných válečných zločinech

V posledních dnech měly ukrajinské síly znovu získat kontrolu nad více než 3 000 km čtverečních území, které dříve okupovalo Rusko, včetně Izyumu a Kupjanska, dvou klíčových měst v Charkovské oblasti.

Ruské útoky na energetickou infrastrukturu jsou válečné zločiny

20. října oznámily ukrajinské úřady, že dojde v celé zemi k výpadkům elektřiny poté, co bylo v posledních dnech vážně poškozeno přibližně 40 % energetických zařízení v zemi po ruských útocích.

"Strategie, která stojí za nejnovější ruskou válečnou taktikou, je nepřehlédnutelná. Bombardováním kritické civilní infrastruktury Ukrajiny chce ruská armáda zjevně podkopat průmyslovou výrobu, narušit dopravu, zasít strach a připravit ukrajinské civilisty o teplo, elektřinu a vodu v době, kdy se začíná blížit zima," říká Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii.

"Ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu jsou nezákonné. Provádění těchto útoků s jediným cílem - terorizovat civilisty - je válečným zločinem. Všichni, kdo jsou zodpovědní za plánování a páchání těchto zločinných útoků, musí být hnáni k odpovědnosti. Vzhledem k tomu, že Rusko stupňuje své úsilí v terorizování civilistů na Ukrajině, musí mezinárodní společenství neprodleně reagovat a odsoudit tyto ohavné útoky."

Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii

 

V době, kdy se ukrajinské úřady snaží opravit poškozená zařízení, přistoupily k plánovaným odstávkám elektřiny, aby zajistily, že zbývající infrastruktura nebude přetížena. 

Ukrajinské úřady rovněž vyzvaly obyvatele celé země, aby každý den mezi 7. a 23. hodinou omezili spotřebu elektřiny. Od dnešního dne bude v celé zemi omezeno i používání pouličního osvětlení.

 
Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zásad o ochraně a zpracování osobních údajů AI ČR
Celé znění výzvy

Počet zničených zbraní

4 4 6 7