20.10.2022

Ruské útoky na energetickou infrastrukturu jsou válečné zločiny

20. října oznámily ukrajinské úřady, že dojde v celé zemi k výpadkům elektřiny poté, co bylo v posledních dnech vážně poškozeno přibližně 40 % energetických zařízení v zemi po ruských útocích.

11.10.2022

Ruské útoky na Kyjev a další města jsou eskalací válečné agrese a evidentní porušení válečného práva

Rusko v posledních dnech masivně útočí na Kyjev, další ukrajinská města a infrastrukturu.

19.9.2022

Masové hroby v Izjumu potvrzují nejčernější obavy. Všichni pachatelé musí skončit před soudem, vyzývá Amnesty mezinárodní společenství

V lese poblíž města Izjum v Charkovské oblasti, které ukrajinská armáda znovu dobyla po několikaměsíční ruské okupaci, došlo k nálezu masového pohřebiště s těly ukrajinských civilistů a vojáků.

13.9.2022

Při osvobozování ukrajinského území je klíčové zajistit důkazy o možných válečných zločinech

V posledních dnech měly ukrajinské síly znovu získat kontrolu nad více než 3 000 km čtverečních území, které dříve okupovalo Rusko, včetně Izyumu a Kupjanska, dvou klíčových měst v Charkovské oblasti.

Zjevné ruské válečné zločiny v Buči musí být vyšetřeny, vyzývá Amnesty

Po zprávách a informacích o zjevných válečných zločinech spáchaných ruskými vojenskými silami proti civilistům v ukrajinské Buči, vyzývá Amnesty k důkladnému a rychlému vyšetřování.

Zatímco Rusko pokračuje ve válce proti Ukrajině, Amnesty International pokračuje v dokumentování porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva. Ruská invaze a agrese proti Ukrajině je sama o sobě zločinem dle humanitárního práva.

"Do dnešního dne shromáždila Amnesty důkazy o ukrajinských civilistech zabitých při brutálních útocích v Charkově a Sumské oblasti, zdokumentovala nálet, který zabil civilisty čekající fronty na jídlo v Černihivu a shromáždila důkazy od civilistů žijících v Charkově, Iziu a Mariupolu." 


Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty InternationalKoncem tohoto týdne Amnesty zveřejní nová svědectví shromážděná během vyšetřování na místě, v řadě měst v širším regionu Kyjeva. Další aktuální informace k situaci na Ukrajině najdete zde. 

 
Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zásad o ochraně a zpracování osobních údajů AI ČR
Celé znění výzvy

Počet zničených zbraní

4 4 6 7