CHCE TO SOUHLAS

"SEX JE TÝMOVÁ HRA"

Připojte se k úsilí za lepší ochranu obětí znásilnění, k boření škodlivých mýtů, kterými je znásilnění opředeno a k boji za prosazení nové definice znásilnění v zákoně. Hnutí Amnesty na změně pracuje společně se spolkem Konsent, Českou ženskou lobby a komunitou Ženy v právu.

 

V ČEM JE PROBLÉM

Pokud někdo nesouhlasí se sexem, je to znásilnění. Opravdu je to takto přímočaré. Zastaralé zákony, rozšířené mýty, genderové stereotypy a nepochopení významu souhlasu však zapříčiňují, že přestože ke znásilnění dochází poměrně často, nahlášen a trestán je jen zlomek případů.

Podle odborných výzkumů je v České republice každoročně spácháno přibližně 12 000 znásilnění. Policii je však každoročně ohlášeno jenom okolo 600 případů znásilnění. To znamená, že přestože se u nás v průměru stane 34 znásilnění denně, polici je ohlášeno jen jedno až dvě z nich.

Znásilnění je jeden z nejzávažnějších a nejvíce zraňujících trestných činů. Často má dlouhodobé negativní zdravotní a společenské dopady. Zasahuje oběť i její okolí. S traumatem se velká část obětí vyrovnává dlouhou dobu, a část dokonce celoživotně. K dlouhodobým následkům dochází až u 90 % obětí. Podle britského průzkumu se jedná o zločin, kterého se ženy obávají více než kteréhokoli jiného (Myhill-Allen 2002).

Přesto je tomuto činu často věnováno velmi málo pozornosti. Výsledkem je nízká podpora obětí, zlehčování dané problematiky a vytváření a udržování mýtů, které jednoznačně přispívají k tomu, že oběti jsou vystaveny psychickému utrpení i po nahlášení znásilnění na policii (tzv. sekundární viktimizace). V důsledku toho se oběti často nedomohou spravedlnosti. Téměř tři pětiny dospělých v Česku si myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy samy. Vyvrátit všechny mýty a nastavit systém, který skutečně pomůže obětem znásilnění, je jistě běh na dlouhou trať. Již dnes ale můžou zákonodárci učinit první kroky ke zjednání nápravy, a to zavedením definice znásilnění v trestním zákoníku, která je založena na absenci souhlasu.

  

5 FAKTŮ O ZNÁSILNĚNÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT

 

NÁŠ CÍL

Naším dlouhodobým cílem je snížit počet znásilnění a bořit mýty, které se se znásilněním pojí. Chceme žít ve společnosti bez znásilnění, kde každý plně chápe sexuální souhlas. Jedním z důležitých kroků je změnit právní definici znásilnění - tak, aby byla založena na souhlasu.

 

 

"Před několika měsíci jsem byla pozvaná ke kamarádce na filmový večer. Dobře jsme se bavili a nakonec ještě několik lidí zůstalo na přespání. Byli jsme v pokoji čtyři. Já a další dvě kamarádky jsme spaly na velké posteli a dole na matraci spal Petr. Uprostřed noci mě najednou stáhl z postele dolů a začal mě svlékat. Byla jsem jako paralyzovaná a nebyla jsem schopna se bránit. Zpětně nevím, proč jsem ho nemohla zastavit. Ráno jsem promluvila o tom, co se stalo. Kamarádky mi nevěřily, že mě znásilnil - proč jsem tedy nekřičela a nebránila se? Petr též popíral, že mne do čehokoliv nutil. Já jsem však věděla, že jsem sex nechtěla, jen jsem byla v šoku z toho, co se děje. I po delší době se stále cítím hrozně, zneužitě, špinavě. Zraňuje mě i přístup okolí. Ptala jsem se kamarádky právničky, co s tím, bohužel za současné situace se o znásilnění nejedná. Já to vidím jinak."

Katka, 18 let

 

 

 

 

PROČ POTŘEBUJEME NOVOU TRESTNĚPRÁVNÍ DEFINICI ZNÁSILNĚNÍ

Trestní zákoník v České republice nedefinuje znásilnění souhlasem, ale donucením či zneužitím bezbrannosti. Co ovšem případy, ve kterých nedošlo k fyzickému násilí? Nebo případy, ve kterých byla oběť paralyzována naprostým terorem a strachem, nebo proto, že osoba, která ji znásilnila, byla přítel nebo partner? Absurditu tohoto pojetí ukazuje následující analogie: „Po obětech krádeže nikdo nechce, aby prokazovaly, že zlodějům kladly odpor, předání peněz nevede nikoho k závěru, že okradení se zločinem ‚souhlasili’ a že tudíž nebyl spáchán trestný čin.“ Především však toto pojetí znásilnění dostatečně nereflektuje vztahové násilí. V mnoha případech se oběť neodváží projevit odpor, protože má strach o své zdraví či život nebo má strach z odhalení (např. ve vedlejší místnosti jsou děti).

Česká republika tak musí zákonem jasně stanovit, že sex bez souhlasu je znásilnění. Otázkou není, zda osoba řekla „ne“, ale zda řekla „ano“. Uzákonění této definice vyšle jasný signál obětem, pachatelům, orgánům, které jsou zapojeny do vyšetřování a rozhodování, i všem ostatním, že jakmile chybí souhlas, jde o znásilnění.

Tato definice znásilnění je podpořena mezinárodními lidskoprávními organizacemi (resp. jejich orgány) a v současné době je zavedena ve 12 z 31 evropských zemí (např. Velká Británie či Německo).

 

"Když se zpětně dívám na vztah s bývalým manželem, tak už je mi jasné, že to byl od začátku učebnicový manipulátor. Když jsme spolu začínali, choval se jako ten nejúžasnější chlap. Postupně ale začínaly přicházet výčitky, podezírání, zákazy, výbuchy vzteku, bití. Vydržela jsem to 7 let. I když mě jeden den zkopal, že jsem musela na pohotovost, druhý den přišel jako by nic a chtěl sex. Mně se to nejdřív hnusilo a brečela jsem u toho. Za to mi pak ale nadával. Později jsem to přežívala tak, že jsem se snažila prostě vypnout, jako bych tam nebyla. Když se rozběhlo trestní řízení, pořád se mě někdo ptal, jestli jsem se bránila a proč jsem se nebránila. Pořád dokola. Už jsem z toho byla úplně vyčerpaná a měla jsem sto chutí zeptat se jich u toho soudu, jestli oni by kopání do břicha snad brali jako předehru. To na tom vlastně asi bylo nejhorší, že jsem se musela skoro obhajovat a pořád jsem si připadala, že ho z něčeho křivě obviňuju."

Helena, 40 let

 

POMOCI MŮŽETE I VY

Podepište, prosím, naši petici a řekněte tím zákonodárcům, aby v souladu s mezinárodními závazky ČR v oblasti lidských práv změnili právní definici znásilnění tak, aby byla založena na souhlasu, a výrazně tak přispěli k vytvoření „kultury souhlasu“ a odstranění překážek, které brání obětem při dosažení spravedlnosti.

Chci pomoci. Podepíšu petici

 

ČASTÉ DOTAZY (FAQ)

"SEX JE ZÁBAVA, KDYŽ SE NAVZÁJEM DOHODNEME"

Souhlas by měl být přímočarý. Žádost o sex nemusí kazit ten kouzelný „okamžik“. Atmosféra nebo okamžik však nejsou tak důležité jako pocit bezpečí v intimních situacích. Sestavili jsme pro Vás odpovědi na nejčastěji kladené otázky o souhlasu.

 PŘEČÍST NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY (PDF)

 

KVÍZ

Ověřte si, zda víte, jak se chovat, když chcete mít s někým sex. Vyplňte náš kvíz.

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...