Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
nalezeno 366 výsledků:

Případ publikován 23.3.2021
Manželský pár v Pákistánu odsouzen k trestu smrti za rouhání. Pomůžete?
Shafqat Emmanuel a Shagufta Kausarová, křesťanský pár z Pákistánu, byli obviněni z rouhání a v roce 2014 odsouzeni k trestu smrti za údajné posílání „rouhačských“ textových zpráv islámskému duchovnímu. Ve vězení již strávili téměř osm let a jejich odvolání bylo několikrát odloženo.

Případ publikován 10.3.2021
Student nespravedlivě obviněn z terorismu. Pomozte mu podpisem petice
Student a výzkumný pracovník Ahmed Samir Santawy byl v únoru pět dní držen na neznámém místě. Během vyšetřování byl při výslechu bit do hlavy a břicha příslušníky bezpečnostních složek a musel mít zavázané oči.

Případ publikován 23.2.2021
Ujgurskou lékařku poslal čínský soud na dvacet let do vězení. Pomůžete?
Ujgurská lékařka Gulšan Abbasová byla v březnu 2019 v tajném soudním procesu odsouzena k dvaceti letům vězení.

Případ publikován 22.2.2021
Uvězněné kazašské rodině hrozí mučení, podpořte je podpisem petice a e-mailem velvyslanci
Weilina Muhataiová a její dva synové, Muheyati Haliyoula a Parisati Haliyoula jsou od srpna 2020 nezvěstní. Nejspíš se nachází v převýchovném táboře, kde jim hrozí mučení.

Případ publikován 18.2.2021
Řekněte českým zákonodárcům: Sex bez souhlasu je znásilnění
V České republice je policii každoročně ohlášeno přibližně 600 případů znásilnění. Případy znásilnění, které se dostanou k policii, však představují jen velmi malou výseč skutečného počtu znásilnění.

Případ publikován 15.2.2021
Spisovatelka a matka tří dětí ve vězení kvůli obraně práv žen. Nenechme to tak!
Nassima al-Sadahová je šíitská spisovatelka, obránkyně lidských práv v Saúdské Arábii a matka tří dětí. Kvůli své pokojné obraně ženských práv skončila ve vězení.

Případ publikován 4.2.2021
Vietnam: Facebook musí přestat pomáhat vládě s cenzurou
Facebook napomáhá vietnamským úřadům umlčet kritiky režimu prostřednictvím blokování účtů a příspěvků uživatelů.

Případ publikován 2.2.2021
Propusťte Navalného! Petice za svobodu opozičníka, kterého se bojí i Putin
Ruského opozičního aktivistu Alexeje Navalného zadržela policie na moskevském letišti bezprostředně po návratu z Německa, kde se od srpna loňského roku léčil z otravy novičokem. O den později mu byla soudem nařízena třicetidenní vazba. Dne 2. února moskevský soud poslal Navalného na tři a půl roku do vězení.

Případ publikován 1.2.2021
MÍRUMILOVNÁ DEMONSTRACE NENÍ ZLOČIN!
Během posledních dvou let proběhly v Polsku tisíce demonstrací, které napomohly zpomalit nebo zastavit destruktivní právní změny. Vrcholem byly nedávné protesty proti zpřísnění potratového zákona, kvůli kterému došlo téměř k úplnému zákazu potratů v Polsku.

Případ publikován 11.1.2021
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.