Irák

Došlo k výraznému zhoršení v oblasti lidských práv důsledkem ozbrojeného konfliktu, intenzivnějšího mezi vládními bezpečnostními silami a bojovníky tzv. Islámského státu (IS, dříve ISIS) – ozbrojená skupina, která získala kontrolu nad velkými částmi středního a severního Iráku.

Bojovníci IS spáchali rozsáhlé válečné zločiny, včetně etnických čistek náboženských etnických menšin prostřednictvím válečného tažení masového zabíjení mužů, únosu, sexuálního a jiného zneužívání žen a dívek. Vládní síly uskutečnily, bez rozmyslu, bombardování a ostřelování v oblastech kontrolovaných IS a vláda podporovala šíitskou domobranu, která unesla a popravila desítky sunnitských mužů v oblastech pod vládní kontrolou. Mezi lednem a říjnem 2015 konflikt způsobil smrt několika desítek tisíc civilistů, téměř 2 miliony lidí bylo nuceno opustit své domovy, což mělo za následek vytvoření humanitární krize. Ta byla zhoršena pokračujícím přílivem tisíců uprchlíků ze Sýrie, většinou do íráckého Kurdistánu. Vláda pokračovala v zadržování tisíců vězněných bez obvinění nebo soudu, mnoho z nich je tajně zadržováno bez přístupu k okolnímu světu. Mučení a jiné špatné zacházení ve vazbě zůstává rozšířeno, a mnoho soudů bylo nespravedlivě vedených. Soudy vydaly řady rozsudků trestů smrti, většinou kvůli teroristickým útokům; více než 1 000 vězňů bylo umístěno v cele smrti, a ve zvýšené míře pokračovaly popravy.

Zdroj: Výroční zpráva AI za rok 2015-16

Novinky

3.2.2017

Irák: Poprava 31 mužů hromadí nespravedlnost na vrchol krveprolití

Masová poprava 31 mužů v Iráku, která byla včera oznámena, za jejich údajnou účast na hromadných vraždách v roce 2014 je dalším důkazem nehorázné lhostejnosti iráckých autorit k lidským právům a scestného užívání trestu smrti ve jménu bezpečnosti, řekla Amnesty International.

27.1.2017

Irák: Ukončete nezodpovědné dodávky zbraní stimulující válečné zločiny páchané milicemi

- Milice, které jsou spojencem irácké vlády, mají přístup ke zbraním z nejméně 17 zemí - Nedávné transfery zbraní podnítily násilná zmizení, únosy, mučení, zabíjení a úmyslné ničení civilního majetku - Irák je šestý největší dovozce těžkých zbraní na světě

Další zprávy

Úspěchy

30.7.2020

Statečný novinář konečně na svobodě!

V červenci 2020 mu byl na Novém Zélandu udělen azyl a je konečně volný!

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...