Irák

Došlo k výraznému zhoršení v oblasti lidských práv důsledkem ozbrojeného konfliktu, intenzivnějšího mezi vládními bezpečnostními silami a bojovníky tzv. Islámského státu (IS, dříve ISIS) – ozbrojená skupina, která získala kontrolu nad velkými částmi středního a severního Iráku.

Bojovníci IS spáchali rozsáhlé válečné zločiny, včetně etnických čistek náboženských etnických menšin prostřednictvím válečného tažení masového zabíjení mužů, únosu, sexuálního a jiného zneužívání žen a dívek. Vládní síly uskutečnily, bez rozmyslu, bombardování a ostřelování v oblastech kontrolovaných IS a vláda podporovala šíitskou domobranu, která unesla a popravila desítky sunnitských mužů v oblastech pod vládní kontrolou. Mezi lednem a říjnem 2015 konflikt způsobil smrt několika desítek tisíc civilistů, téměř 2 miliony lidí bylo nuceno opustit své domovy, což mělo za následek vytvoření humanitární krize. Ta byla zhoršena pokračujícím přílivem tisíců uprchlíků ze Sýrie, většinou do íráckého Kurdistánu. Vláda pokračovala v zadržování tisíců vězněných bez obvinění nebo soudu, mnoho z nich je tajně zadržováno bez přístupu k okolnímu světu. Mučení a jiné špatné zacházení ve vazbě zůstává rozšířeno, a mnoho soudů bylo nespravedlivě vedených. Soudy vydaly řady rozsudků trestů smrti, většinou kvůli teroristickým útokům; více než 1 000 vězňů bylo umístěno v cele smrti, a ve zvýšené míře pokračovaly popravy.

Zdroj: Výroční zpráva AI za rok 2015-16

Novinky

3.2.2017

Irák: Poprava 31 mužů hromadí nespravedlnost na vrchol krveprolití

Masová poprava 31 mužů v Iráku, která byla včera oznámena, za jejich údajnou účast na hromadných vraždách v roce 2014 je dalším důkazem nehorázné lhostejnosti iráckých autorit k lidským právům a scestného užívání trestu smrti ve jménu bezpečnosti, řekla Amnesty International.

27.1.2017

Irák: Ukončete nezodpovědné dodávky zbraní stimulující válečné zločiny páchané milicemi

- Milice, které jsou spojencem irácké vlády, mají přístup ke zbraním z nejméně 17 zemí - Nedávné transfery zbraní podnítily násilná zmizení, únosy, mučení, zabíjení a úmyslné ničení civilního majetku - Irák je šestý největší dovozce těžkých zbraní na světě

Další zprávy

Úspěchy

2.12.2019
Pákistánskému profesorovi hrozí nespravedlivý proces a až sedm let vězení:

Muhammad Ismail je na svobodě!

Profesor Muhammad Ismail, kterému za otevřenou kritiku státních ozbrojených složek hrozilo až sedm let vězení, byl propuštěn na kauci.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...