Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
nalezeno 360 výsledků:

Případ publikován 11.1.2021
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.

Případ publikován 5.1.2021
Novinářka nespravedlivě uvězněna a mučena kvůli článkům o COVID-19
Čínská novinářka Čang Čan, která od začátku února 2020 zveřejňovala příběhy související s COVID-19 z města Wu-chan, byla zadržena a obviněna z „vyvolávání sporů a problémů“. Hrozí jí až pět let vězení. Ve vazbě byla mučena.

Případ publikován 4.1.2021
Amnesty vyzývá USA: Zavřete Guantánamo
Zadržovací zařízení Guantánamo na Kubě se stalo symbolem hrubého porušování lidských práv páchaného americkou vládou ve jménu boje proti terorismu. V současnosti je v něm vězněno na 40 lidí. Většina z nich bez obvinění a spravedlivého soudu. Amnesty International je přesvědčena, že vězni z Guantánama musí být souzeni ve spravedlivých soudních procesech nebo propuštěni. Amnesty dále vyzývá vládu USA, aby věznici na Guantánamu uzavřela.

Případ publikován 4.1.2021
Amnesty calls on the USA: Close Guantánamo
The facility at Guantánamo, Cuba has become a symbol of the gross human rights violations being committed by the United States of America in the name of fighting terrorism. There are currently at least 150 men being detained in Guantánamo, many who have not been held without being charged or given a trial. Amnesty International believes the men must be given fair trials or released. In addition, Amnesty International is calling on the US government to close Guantánamo once and for all.

Případ publikován 10.12.2020
Domácí vězení nebo psychiatrická léčebna? Vítejte v Kazachstánu
Blogerka a novinářka Aigul Utepovová byla v listopadu násilně umístěna do psychiatrické léčebny. Předtím strávila dva měsíce v nuceném domácím vězení kvůli příspěvkům na sociálních sítích kritickým vůči vládě. Je vězenkyní svědomí, zadržovanou výhradně za uplatňování práva na svobodu projevu, a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěna.

Případ publikován 15.11.2020
Ve Vietnamu zadrželi přední obránkyni lidských práv. Hrozí jí až dvacet let vězení
Pham Thi Doan Trang (nar. 1978) je známá vietnamská obránkyně lidských práv, novinářka a spisovatelka. V říjnu byla zadržena a kvůli svým aktivitám obviněna z protistátní činnosti. Hrozí jí až dvacet let vězení.

Případ publikován 4.11.2020
V novinových článcích rozkrýval politické kauzy, teď je falešně obviněn a hrozí mu vězení
Omar Radi je investigativní novinář a občanský aktivista z Maroka. Za svou práci obdržel několik cen. Rozkrýval politické kauzy, upozorňoval na korupci a je hlasitým kritikem marocké vlády. V červenci 2020 byl falešně obviněn z „ohrožení národní bezpečnosti“ a ze „znásilnění“. V posledních letech čelil opakovanému obtěžování ze strany marockých orgánů, naposledy po zveřejnění zprávy Amnesty v červnu 2020, která odhalila, že je nezákonně telefonicky odposloucháván.

Případ publikován 27.10.2020
Lidská práva a principy právního státu musejí být v Evropě chráněny
Lidé v Maďarsku a Polsku čelí v čím dál větší míře omezování svobody projevu, cenzuře médií, omezování nezávislosti soudů, útokům na příslušníky menšin a dalšímu porušování lidských práv nebo oslabování demokratických hodnot.

Případ publikován 7.10.2020
Představitelka běloruské opozice nespravedlivě ve vězení!
Čelná představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla dne 7. září odvlečena maskovanými muži v civilním oblečení a násilím odvezena na hranici s Ukrajinou, kde se bránila vyhoštění roztrháním cestovního pasu. Poté byla zadržena a dne 16. září oficiálně obviněna z „podrývání státní bezpečnosti“. Hrozí jí až pět let vězení.

Případ publikován 29.9.2020
Obránkyně práv žen a členka lidskoprávní organizace Vjasna nespravedlivě ve vězení!
Dne 17. září byla zadržena obránkyně práv žen a členka běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Marfa Rabková. Za falešné obvinění z výtržností jí hrozí až tři roky vězení. Marfa Rabková je vězeňkyní svědomí, perzekvována výhradně za své nenásilné aktivity v oblasti obrany lidských práv. Měla by být okamžitě propuštěna.