Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
nalezeno 397 výsledků:

Případ publikován 22.6.2022
25 let vězení, samotka, zákaz návštěv – tak se v Maroku trestá právo na pokojný protest. Pomůžete?
Západosaharský aktivista Mohamed Lamine Haddi byl v roce 2013 odsouzen k 25 letům vězení kvůli účasti na protestech proti porušování lidských práv v zemi. K přiznání vykonstruovaných obvinění byl donucen mučením, ve vězení je držen na samotce. Od roku 2020 má zakázané návštěvy rodiny i právníka.

Případ publikován 20.6.2022
Britský novinář a jeho průvodce zavražděni v brazilském pralese. Viníci musejí být potrestáni
Ráno 5. června zmizeli v údolí Javari v brazilské Amazonii britský novinář Dom Phillips a jeho průvodce, obránce práv původních obyvatel a životního prostředí, Bruno Pereira. Dne 15. června brazilská policie oznámila, že jedna ze dvou osob zatčených pro podezření z účasti na zmizení obou mužů se přiznala k jejich vraždě a že ostatky nalezené v lese byly předány soudním lékařům k dalšímu šetření.

Případ publikován 10.6.2022
Zákaz vycestování ze země jako snaha o umlčení obránců lidských práv. Nenechme to tak!
Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni a je jim zakazováno vycestování. Mnozí z nich nesmějí opustit zemi ještě několik let po odpykání trestu a propuštění z vězení.

Případ publikován 2.6.2022
Propusťte novináře a vězně svědomí Merzouga Touatiho!
Alžírský novinář Merzoug Touati byl odsouzen k ročnímu vězení a pokutě za příspěvky na Facebooku, v nichž kritizoval špatné podmínky, které panují v tamních věznicích. Touati ve vězení začal držet protestní hladovku a podle zpráv rodiny se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.

Případ publikován 19.5.2022
Organizátorce akce k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu hrozí deset let vězení. Pomůžete?
Hongkongská prodemokratická aktivistka a právnička Chow Hang-tung byla na základě sporného zákona o národní bezpečnosti obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“ a hrozí jí až deset let vězení. Chow Hang-tung pravidelně organizovala vzpomínkovou akci k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989.

Případ publikován 10.5.2022
Umělkyně skončila ve vězení za protest proti válce. Pomůžete?
Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko (Aleksandra Skochilenko) koncem března v supermarketu v Petrohradě nahradila cenovky u zboží za letáčky s protiválečnými informacemi a hesly. Kvůli tomu byla zatčena a obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“. Hrozí jí až deset let vězení.

Případ publikován 19.4.2022
Novinář uvězněn kvůli účasti na pokojných protestech. Pomůžete?
Kazašský novinář Žanbolat Mamaj je držen ve vazbě a hrozí mu vězení kvůli účasti na pokojných protestech a uspořádání vigilie k uctění památky obětí násilností, které v zemi propukly začátkem roku. Amnesty se domnívá, že Mamajovo věznění je politicky motivované a novinář by měl být okamžitě propuštěn.

Případ publikován 7.4.2022
Hrozí jí poprava za vraždu dcerky, nejnovější důkazy ale svědčí o její nevině. Pomůžete?
Na 27. dubna je v Texasu naplánována poprava Melissy Lucio, 52leté Američanky mexického původu. Žena byla v roce 2008 odsouzena k trestu smrti za vraždu své dvouleté dcery. Nové znalecké posudky však tvrdí, že holčička zemřela v důsledku tragické nehody, nikoliv vraždy a že Lucio byla k usvědčující výpovědi donucena.

Případ publikován 1.4.2022
Aktivistce obhajující právo na bezpečné interrupce hrozí tři roky vězení. Pomůžete?
Obránkyni lidských práv Justyně Wydrzyńské hrozí tři roky vězení pouze za její aktivity a snahu zajistit lidem v Polsku právo na přístup k bezpečným a legálním interrupcím. Polské orgány musejí Justynu zprostit všech obvinění a plně dekriminalizovat přístup k interrupcím v Polsku.

Případ publikován 16.3.2022
Nespravedlivě vězněný obránce lidských práv v ohrožení života. Pomůžete?
Bahrajnský akademik a obránce lidských práv Abduldžalil al-Singace byl odsouzen k doživotnímu trestu za své pokojné aktivity během protivládních protestů v Bahrajnu v roce 2011. Ve vězení je již přes deset let, posledních několik měsíců drží protestní hladovku a jeho zdravotní stav je velmi vážný.