Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem. 

nalezeno 410 výsledků:

  Případ publikován 15.10.2015

Teodora del Carmen Vasquézová: Uvězněna na 30 let poté, co jí během těhotenství zemřelo dítě

V roce 2008 byla Teodora odsouzena k třiceti rokům vězení za vraždu poté, co porodila mrtvé dítě. Teodora, matka jedenáctiletého syna, čekala další dítě. Když jednoho dne pocítila silné bolesti, stihla ještě zavolat ambulanci, než upadla do bezvědomí. Po probuzení zjistila, že porodila mrtvé dítě. Vzápětí ji policie zatkla kvůli podezření z vraždy a až následně ji ve vážném stavu odvezli do nemocnice. V Salvadoru jsou obvykle ženy, které nedonosí nebo porodí mrtvé dítě, podezřívány z toho, že podstoupily interupci. Ta za jakýchkoli okolností zůstává zločinem, dokonce i v případech znásilnění, incestu nebo pokud je ohroženo zdraví matky. Kvůli tomu se ženy při problémech v těhotenství bojí vyhledat lékařskou pomoc. Teodorin soud proběhl nestandardně. Stejně jako v mnoha obdobných případech byla považována za vinnou a kvůli finančním problémům si nemohla dovolit adekvátního obhájce. Její jedinou nadějí je odvolání.

  Případ publikován 14.10.2015

Albert Woodfox: Stále na samotce po 43 letech uvěznění

Albert Woodfox je už 43 let vězněn na samotce. V roce 1973 byl obviněn z vraždy člena vězeňské stráže. Denně tráví 23 hodin o samotě v malé cele s omezeným přístupem k osobnímu majetku, četbě, právní ochraně, práci nebo návštěvám. Mimo celu může cvičit pouze tři hodiny týdně. Usvědčení Alberta Woodfoxe bylo soudem již třikrát vyvráceno. V červnu 2015 soudce potvrdil jeho propuštění, Woodfox ale stále zůstává ve vězení díky snažení generálního prokurátora státu Louisiana.

  Případ publikován 14.10.2015

Yecenia Armentová: Bita, dušena a znásilňována, dokud nepodala ,,přiznání”

Yecenia byla uvězněna a mučena, aby podepsala doznání, že si objednala vraždu svého manžela, což podle svých slov nespáchala. Zatímco vezla příbuzné na letiště v Culiacánu, policisté zastavili její auto a přinutili ji vystoupit. Zavázali jí oči a odvezli pryč. Svázali ji, pověsili za nohy, bili ji, znásilnili a vyhrožovali jí smrtí jejích dvou dětí. “Chtěla jsem, aby mě konečně zastřelili, aby to skončilo”, vypráví Yecenia. Po téměř patnáctihodinovém mučení jí začali vyhrožovat, že přivedou její děti a udělají jim totéž. V ten moment přistoupila na jejich požadavek a podepsala přiznání.

  Případ publikován 7.10.2015

Vězni v Rusku odpírají lékařské ošetření

Amur Chakulov čeká na odvolání proti trestu 20 let ve vězení. Drží ho ve vězení v Nalčiku, hlavním městě Kabardinsko-balkarské republiky v Ruské federaci. Trpí chronickým onemocněním ledvin a nedostává potřebnou zdravotní péči. Jeho život je v ohrožení!

  Případ publikován 7.10.2015

Prisoner in Russia denied medical treatment

Amur Khakulov is currently awaiting an appeal hearing against a 20 year prison sentence. He is in the pre-trial detention centre SIZO-1 in Nalchik, Kabardino-Balkaria Republic, south of Russia. He is suffering from a chronic kidney disease and is being denied appropriate medical treatment. His life is at risk.

  Případ publikován 30.9.2015

Spojené arabské emiráty: Aktivisté kritizovali vládu. Teď je mučí ve vězení

Devět mužů ze Spojených arabských emirátů kritizovalo vládu a prosazovalo demokratické reformy. Byli mezi nimi obhájci lidských práv, učitelé, studenti nebo soudce. Teď je mučí ve vězení. Všichni byli odsouzeni 2. července 2013 v rámci série masových procesů v Abú Zabí proti kritikům vlády a uznáni vinnými z údajného „založení organizace s cílem sesadit vládu“.

  Případ publikován 30.9.2015

UAE: Activists tortured in prison for criticizing the government

Nine men from the United Arab Emirates were convicted on July 2nd, 2013 for criticizing the government and promoting democratic reforms. Among them were human rights defenders, teachers, students and judges. The conviction was a part of a series of mass processes in Abu Dhabi against critics of the government. All of them were found guilty of allegedly "establishing an organization with the aim to unseat the government."

  Případ publikován 23.9.2015

Brazílie: Další mrtví po raziích v chudinských čtvrtích Ria

Civilní i armádní policie pokračují ve společných operacích v chudinských čtvrtích Rio de Janeira. Policisté brání řádnému vyšetření případů zabitých a zraněných civilistů. Počet mrtvých v posledních letech stoupá a pohybuje se v řádech tisíců.

  Případ publikován 23.9.2015

Brazil: At least two civilians died after police operations in the slums of Rio

Civil and military police continue their joint operations in the slums of Rio de Janeiro. Police officers refuse to conduct proper investigations for cases in which civilians were shot dead or gravely injured. The number of deaths and injuries caused by police operations in Rio has been rising towards hundreds of thousands in recent years.

  Případ publikován 9.9.2015

Přes 12 let vězení za umění a aktivismus!

Íránskou dívku Atenu Farghadaniovou odsoudili k více než dvanácti letům vězení za její uměleckou práci a poklidný aktivismus. Měla jen dvacet dní na odvolání. Nyní je konečně volná.

12122232425262728293031323341

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...