Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem. 

nalezeno 410 výsledků:

  Případ publikován 27.5.2015

Víte, jak často u nás dochází ke znásilnění? Tušíte, kolik pachatelů je za svůj čin potrestáno?

Každá pátá žena se stala obětí nebezpečného pronásledování, každá třetí žena v EU má osobní zkušenost s fyzickým či sexuálním násilím, každá druhá žena byla vystavena některé z forem sexuálního obtěžování. V celém světě je násilí na ženách tak rozsáhlý problém, že lze hovořit o epidemii. Rada Evropy proto vyzývá členské státy k přijetí úmluvy, která zajistí společný standard v boji proti různým formám násilí na ženách a žádá zavedení konkrétních opatření pro prevenci násilí, ochranu obětí a efektivní stíhání pachatelů. ČR patří k posledním státům Evropské unie, které úmluvu dosud nepodepsaly.

  Případ publikován 15.5.2015

Íránská aktivistka ve vězení za podporu práv žen

Íránská obhájkyně lidských práv Narges Mohammadiová byla uvězněna za své nenásilné aktivity na podporu lidských práv a za využití práv na svobodu shromáždění, sdružování a projevu. Obviněna byla z „šíření propagandy proti systému“ a „shromáždění a tajná dohoda proti národní bezpečnosti.“ Amnesty International považuje Narges za vězeňkyni svědomí a žádá její okamžité propuštění.

  Případ publikován 20.4.2015

Rovný přístup ke vzdělání pro všechny!

Romským dětem v České republice se příliš často nedostává stejného vzdělání jako jiným dětem. Kvůli své odlišnosti zažívají šikanu, jsou oddělovány od ostatních žáků, a dokonce umisťovány do škol pro děti s lehkým mentálním postižením. Znamená to, že nemůžou naplnit svůj potenciál a vybudovat lepší budoucnost pro sebe, své rodiny a celou společnost.

  Případ publikován 20.4.2015

Zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

Každým rokem jsou miliony lidí po celém světě nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů, pronásledování či chudoby. Pouze malá část z nich hledá útočiště a možnost lepšího života v zemích Evropské unie. Ve státech EU však roste odhodlání nepustit tyto lidi za své hranice. V průběhu několika posledních let byly k tomuto účelu vybudovány zdi, skutečné i neviditelné, které ještě zvýšily riziko pro ty, kteří jsou v natolik zoufalé situaci, že se přesto vydají na velmi nebezpečnou cestu do Evropy. Každým rokem umírají při pokusu dosáhnout evropských břehů stovky lidí. Nespočet dalších je násilně navrácen zpět - za hranice EU nebo uvízne v sousedních zemích, ve kterých nejsou dodržována jejich práva. Stránka kampaně SOS Europe

  Případ publikován 19.4.2015

Ujgurský aktivista Tohti odsouzen na doživotí za podporu práv menšin

23. září 2014 byl čínskými úřady na doživotí odsouzen aktivista za práva ujgurské menšiny Ilham Tohti. Ten dlouhodobě bojoval proti utlačování ze strany pekingské vlády, která v osmimilionové oblasti na severozápadě Číny zakazuje praktikovat islám. Tvrdí přitom, že se tak snaží zabránit separatistickým snahám v oblasti. V průběhu rok a půl trvajícího etnického napětí už zemřely stovky lidí. Tohti byl zastáncem svobodného dialogu zúčastněných stran. Obvinění ze separatismu popřel a proti verdiktu se odvolal.

  Případ publikován 18.4.2015

Íránská aktivistka za lidská práva uvězněna za zločiny proti národní bezpečnosti

Beháre Hedájetová je íránská studentská aktivistka a bojovnice za práva žen. Aktivně propagovala také rovnost žen a mužů ve vzdělávání a postavení íránských žen vůbec. To se nelíbilo vládním představitelům, kteří se dlouhodobě snaží studentské aktivisty umlčet. V prosinci 2009 ji zadrželi právě kvůli jejím studentským aktivitám. Úřady ji proto na základě několika různých obvinění poslaly do vězení, kde má dohromady strávit deset let. Svůj trest si odpykává v ženské věznici v Teheránu. Má zdravotní problémy a několikrát musela být hospitalizována. V prosinci 2014 měla za sebou už půlku trestu a podle íránského práva může požádat o podmínečné propuštění.

  Případ publikován 17.4.2015

Sierra Leone: Ohrožení práva na vzdělání pro těhotné dívky

Krátce po vypuknutí epidemie eboly nechala vláda v Sieře Leone uzavřít všechny školy, aby se zastavilo šíření epidemie. Studenti a studentky se do škol mohli vrátit po dlouhých 8 měsících. Netýkalo se to ale všech. Místní vláda krátce po znovuotevření škol v březnu 2015 zakázala „viditelně těhotným“ školačkám pokračovat ve studiu a složit závěrečnou zkoušku sekundárního stupně vzdělávání (BECE). Studentky tak nemají dokončené středoškolské vzdělání a nemůžou ani pokračovat ve studiu na vysoké škole. Přijetím takové politiky vláda Sierry Leone porušuje jedno ze základních lidských práv, které tyto dívky mají – právo na vzdělání.

  Případ publikován 3.4.2015

Předsedovi lidskoprávní neziskové organizace v Kongu hrozí až 20 let vězení!

Christopher Ngoyi Mutamba je předseda neziskové lidskoprávní organizace. V lednu 2015 ho zadrželi v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo (DRK). Mutamba se účastnil nenásilných protivládních demonstrací. Protesty se týkaly zejména dodatku volebního zákona. Ten by umožňoval prodloužení volebního období současného konžského prezidenta. Mutambu drželi 20 dní v izolaci. Obvinili ho mimo jiné z občanské neposlušnosti a podněcování k rasové nesnášenlivosti. Za to mu hrozí až 20 let vězení. Amnesty International považuje jeho zatčení za snahu utlumit protivládní kritiky v zemi. Žádá pro něj spravedlivý soudní proces.

  Případ publikován 24.2.2015

Vyzýváme vrcholné představitele ČR ke kritice porušování lidských práv v Číně

V průběhu roku 2014 se čelní představitelé České republiky k situaci v Číně opakovaně vyjadřovali způsobem, který vyvolal dojem, že je Česká republika k porušování lidských práv v této asijské zemi shovívavá, nebo že dokonce hodnotí stávající čínskou situaci jako zlepšující se.

  Případ publikován 2.2.2015

Tatarský aktivista obviněn z podněcování k nenávisti, podporoval Ukrajinu

28. prosince 2014 byl ve svém domě ve městě Naberežnyje Čelny, druhém největším sídle ruského Tatarstánu, zadržen Rafis Kašapov, ředitel nevládní organizace Tatarské veřejné centrum. Deseti ozbrojenými muži byl převezen do Kazaně a umístěn do vyšetřovací vazby. O dva dny později bylo právnímu zástupci zadrženého oznámeno, že Kašapov bude obviněn z podněcování k nenávisti či nepřátelství a z pohrdání lidskou důstojností. Podle vyšetřovací komise se toto obvinění zakládá na čtyřech příspěvcích uveřejněných v osobním profilu na ruské sociální síti VKontakte. V nich Kašapov tvrdě kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a vládu Ruské federace, zejména kvůli jejich současnému přístupu k Ukrajině. Odsoudil rovněž pronásledování etnických Tatarů na Krymu, ukrajinském poloostrově, který Rusko od března loňského roku okupuje. Nejedná se přitom o první případ pronásledování jednotlivců pouze na základě projevené solidarity vůči Ukrajině.

12324252627282930313233343541

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...