Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem. 

Urgentní
akce

© JUAN CARLOS CISNEROS/AFP via Getty Images

  Peru
Při protivládních protestech zemřely v Peru desítky lidí. Pomůžete?
Více informací...

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Prezidentka, Dina Ercilia Boluarte Zegarra

Požadujeme

  • Okamžité zastavení používání nepřiměřeného násilí proti protestujícím.
  • Nezávislé a důkladné prošetření všech obvinění z porušování lidských práv během protestů.


nalezeno 425 výsledků:

  Případ publikován 1.12.2014

30 let po devastující katastrofě se oběti stále nedočkaly odškodnění

Tento rok uplyne 30 let od bhópálské katastrofy - neštěstí, které má dodnes rozsáhlé negativní dopady na lidská práva místního obyvatelstva. Více než 500 000 přeživších i jejich dětí trpí zraněním či postižením. Stále probíhá kontaminace okolí továrny v Bhópálu, která od té doby, co byla opuštěna po úniku plynu, nikdy nebyla řádně zabezpečena. Bhópálská katastrofa je ukázkový případ dosud neúspěšných pokusů získat efektivní nápravu za hrubé korporátní porušování lidských práv.

  Případ publikován 1.12.2014

Aktivistka odosuzena k 6,5 letům vězení za snahu o transparentnější vládu

Liu byla v červnu odsouzena k 6,5 letům vězení v důsledku svých protikorupčních aktivit. Je jednou z mnoha aktivistů spojených s „Hnutím nových občanů“, kteří byli pronásledováni nebo zadrženi v rámci tvrdého zásahu čínských úřadů. Hnutí podporuje aktivity občanské společnosti a diskuse o politické situaci. Zásah proti němu prokazuje pokrytectví čínských úřadů, které tvrdí, že bojují proti korupci, ale zatím postihují ty, kteří se ji snaží odhalit. Liu byla údajně ve vazbě mučena.

  Případ publikován 1.12.2014

Za snahu o demokratické reformy byl člen Amnesty odsouzen na 10 let vězení

Mohammed al-Roken je profesor ústavního práva a advokát lidských práv, který si ve vězení odpykává desetiletý trest. Odsouzen byl v hromadném procesu s 94 vládními kritiky známém jako „UAE 94“. V řízení, které porušilo řadu zásad spravedlivého soudu, bylo nakonec 69 lidí včetně Mohammeda usvědčeno z pokusu o vládní převrat.

  Případ publikován 1.12.2014

Těhotenství by nemělo zabíjet

Těhotné ženy a čerstvé matky ze správní oblasti Mkhondo na východě Jihoafrické republiky zbytečně umírají z důvodu nedostatečné zdravotní péče. Mkhondo je jedním z regionů země, kde je lékařská péče vůbec nejhorší. Mateřská úmrtnost se zde stále zvyšuje, zatímco v jiných částech země se situace zlepšuje.

  Případ publikován 1.12.2014

Za homosexualitu hrozí v Gambii nově i doživotí

Dne 9. října 2014 začal v Gambii platit kontroverzní dodatek trestního zákoníku, zavádějící přečin „homosexuality s přitěžujícími okolnostmi“, jenž může být trestán dokonce doživotím. V posledních dvou týdnech byli Národní zpravodajskou agenturou (NIA) a Prezidentskými hlídkami zatčeni čtyři muži, jeden mladík a tři ženy právě na základě „podezření“ z homosexuality. Ve vazbě se na nich dopouštějí fyzického násilí, vyhrožují znásilněním nebo je podrobují sensorické deprivaci. Jejich zadržení je v rozporu s mezinárodními úmluvami o lidských právech.

  Případ publikován 28.11.2014

Španělsko: novela imigračního zákona povede k porušování práv uprchlíků

Španělská vláda předložila návrh změny imigračního zákona, který usnadní hromadné vyhošťování migrantů, uprchlíků a uchazečů o azyl z hraničních oblastí dvou španělských enkláv v severní Africe - Ceuty a Melilly. Vyhošťovaným osobám tím bude upřeno právo vyhledat azyl a budou vystaveny riziku vážného porušování lidských práv.

  Případ publikován 13.11.2014

Egyptská aktivistka nespravedlivě odsouzena na 3 roky vězení

Yara Sallamová je obránkyně lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Je známá také svou aktivitou v oblasti práv žen. 21. června dorazila k prezidentskému paláci Itihadíja v Káhiře skupina demonstrantů. Yara Sallamová se protestu nezúčastnila, byla v té době zrovna na procházce se svým bratrancem ve čtvrti Heliapolis. Bezpečnostní složky je oba zadržely během zásahu po skončení protestu ve chvíli, kdy si kupovala vodu. Jejího bratrance druhý den propustili, Yara ale zůstala ve vazbě poté, co policie zjistila, že pracuje pro EIPR. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí a požaduje její okamžité propuštění.

  Případ publikován 15.10.2014

Znásilněné dívce z Afghánistánu hrozí smrt kvůli cti

Brishna je desetiletá dívka z provincie Kundúz v Afghánistánu. V květnu 2014 ji znásilnil místní duchovní. Brishně hrozí, že ji kvůli „cti“ zabijí členové její vlastní rodiny nebo místní komunity. Doktorce z organizace Women for Afghan women, která se Brishně snaží pomoct, taky vyhrožují smrtí.

  Případ publikován 25.9.2014

Zastavme bičování bloggera!

Raíf Badawí, saúdskoarabský blogger a zakladatel internetového diskuzního fóra, byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem. Provinil se prý zveřejněním příspěvků, ve kterých kritizoval vládní představitele. Ti Badawího výroky na internetu považují za urážky islámu. Kvůli prohlubující se cenzuře internetu a dalším restriktivním opatřením je v Saúdské Arábii vážně narušena svoboda slova a vyjadřování.

  Případ publikován 30.8.2014

Iráčtí civilisté v ohrožení života potřebují mezinárodní ochranu

Dobytí druhého největšího iráckého města Mosulu a dalších měst a vesnic na severozápadě země bojovníky Islámského státu (IS, dříve známý jako Islámský stát v Iráku a Sýrii - ISIS) vedlo k masivnímu vysídlení místních komunit a oživení sektářského napětí. Mezinárodní společenství a vlády iráckého Kurdistánu a Iráku musejí urychleně podniknout nezbytná opatření k zajištění ochrany civilistů a poskytnout jim humanitární pomoc.

12627282930313233343536373843

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...