Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
Vlevo - Bahruz Samadov, © Bahruz Samadov/Facebook, vpravo - Igbal Abilov, © Private
Ázerbájdžán
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Více informací...
akce
akce
nalezeno 496 výsledků:
Případ publikován 9.4.2014
Tisíc mrtvých, statisíce uprchlíků. Pomozme zastavit násilí ve Středoafrické republice.
Středoafrickou republikou otřásají nepokoje. Stojí za nimi neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou. V zemi proti sobě aktuálně bojují příslušníci muslimského hnutí Séléka a křesťanské jednotky anti-Balaka. Boje mají jak náboženský, tak politický rozměr. Středoafrická republika totiž v březnu zažila 2013 převrat, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka. Jeho vůdce, Michel Djotodia, se tak stal prvním muslimským prezidentem jinak převážně křesťanské země. Před několika měsíci se jednotky muslimského hnutí Séléka začaly stahovat na sever země, přičemž začaly masakrovat nevinné civilisty. Křesťanské jednotky anti-Balaka začaly na oplátku útočit na muslimské komunity. Prezident pod nátlakem mezinárodního společenství v lednu 2014 odstoupil. To už bylo v zemi minimálně 1000 obětí. V místech největších konfliktů již operují francouzské jednotky Sangaris a síly Africké unie MISCA. Situace je však natolik vyhrocená, že musí neodkladně zasáhnout mezinárodní společenství, jinak podle OSN situace přeroste v genocidu.
Případ publikován 9.4.2014
Help stop unnecessary violence in the Central African Republic
A Muslim exodus of historic proportions is taking place before our eyes, leaving civilians in desperate need for protection and humanitarian assistance. In the Central African Republic, a new surge of violence in their civil war has resulted in thousands of deaths and hundreds of thousands of refugees fleeing the country. The conflict stems from both religious tensions between the minority Muslim and majority Christian communities, but also has political aspects. In March 2013, the nation underwent a coup, after which the first Muslim president, Michel Djotodia, came to power in the predominantly Christian country. By 2014, under significant international pressure, the President resigned. However, the conflict continues. Our research and various reports including the latest report of the UN Secretary General to the UN Security Council indicate that the anti-balaka militias are increasingly becoming organized and the Séléka forces are regrouping in the northeast of the Central African Republic (CAR). This is further compounded with increased proliferation of arms and weapons into the country in breach of the UNSC arms embargo.
Případ publikován 8.4.2014
Řecko: Žena a její synovec brutálně napadeni v centru města
V srpnu 2012 a lednu 2013 se ve městě Etoliko na západě Řecka odehrála série rasově motivovaných útoků namířených proti zdejší romské komunitě. Útoky organizovali místní obyvatelé údajně na popud členů řecké krajně pravicové politické strany Zlatý úsvit. Lidé Romy napadli v jejich domech, poničili majetek a některé z nich zranili. Další raději utekli a domů se kvůli obavám o svou bezpečnost vrátili až o několik měsíců později.
Případ publikován 2.4.2014
Od roku 2008 ve vězení kvůli praktikování Falun Gong
Čchen Čen-pching zadrželi v roce 2008 kvůli praktikování Falun Gong. I přes opakované snahy právníka ji její rodina neviděla od roku 2009. Ve vězení jí hrozí mučení nebo další špatné zacházení. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí uvězněnou pouze za uplatňování práva na svobodu projevu a vyznání.
Případ publikován 26.3.2014
Venezuelou otřásají protivládní protesty, zbytečně umírají lidé
Ve Venezuele od začátku února 2014 probíhají násilné střety mezi protivládní opozicí a vládními bezpečnostními složkami. Výsledkem je několik desítek mrtvých a stovky zraněných. Amnesty International je přesvědčena, že vláda i opozice se musí okamžitě zavázat k dodržování základních lidských práv.
Případ publikován 26.3.2014
Unnecessary Violence in Venezuelan Protests
Since the beginning of February, 2014, ongoing clashes in Venezuela between anti-government opposition and government security forces has resulted in several dozen deaths and hundreds of injuries. Amnesty International believes that the government and the opposition must immediately commit to respect fundamental human rights.
Případ publikován 14.3.2014
Pomozte chránit novináře na Krymu
Nejméně pět lidí - novináře a aktivisty - zadržela skupina ozbrojených mužů u vojenského kontrolního přechodu poblíž Krymu. Po několika dnech v zajetí všechny zadržené propustili, podobná situace se ale může opakovat. Novináři přitom poskytují objektivní informace o aktuální situaci v celé oblasti. Amnesty International proto vyzývá k zajištění bezpečnosti a svobody pohybu pro novináře a další osoby na Krymu a to včetně lidí z pevninské Ukrajiny.
Případ publikován 14.3.2014
Journalists at risk in Crimea
At least five people - journalists and activists - were arrested by a group of armed men in military control crossing near Crimea. After a few days in captivity, all detainees have been released, but a similar situation may happen again. Journalists are necessary to provide objective information about the current situation in the region. Amnesty International is therefore calling to ensure the security and freedom of movement for journalists and other people in Crimea, including people from mainland Ukraine.
Případ publikován 28.2.2014
Sledujte s námi zápas o lidská práva v Bělorusku
Lidé v Bělorusku čelí řadě restriktivních zákonů, které zásadním způsobem omezují jejich právo na svobodu projevu a shromažďování. Neziskovým organizacím hrozí pokuty nebo zákaz činnosti, jednotlivci kritizující vládu riskují trestní stíhání. Jakákoli forma veřejných shromáždění vyžaduje povolení, které se uděluje jen zřídka. A to i v případě, že se akce účastní třeba jen jedna osoba. Demonstranti navíc čelí pokutám nebo několikadennímu vězení. Obránci lidských práv, odbory, ekologičtí aktivisté nebo lidé s odlišnou sexuální orientací čelí represím ze strany státních činitelů, které umožňuje legislativa.
Případ publikován 28.2.2014
WATCH THE HUMAN RIGHTS MATCH WITH US IN BELARUS!
In Belarus, civil society activists who try to organize to make their concerns public must operate within the framework of restrictive laws, which are applied in ways which violate their rights to freedom of peaceful assembly, association, and expression. Civil society organizations face closure and individuals face prosecution if they criticize the authorities. Any form of public action, even a one-person picket, is subject to permission which is rarely granted, and peaceful demonstrators face fines or short prison sentences.