Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Matiullaha Wesy

J.E. p. Shahzad Gul Aryobee
Velvyslanectví Afghánské islámské republiky
U Nesypky 1473/5
Praha 5, 150 00


Dobrý den,

vyjadřuji své znepokojení nad svévolným zatčením aktivisty Matiullaha Wesy, zakladatele a ředitele občanského spolku PenPath, který sdružuje přes tři tisíce dobrovolníků a propaguje právo na vzdělání v Afghánistánu.

Matiullah Wesa byl 27. března 2023 zatčen v Kábulu příslušníky Generálního ředitelství zpravodajských služeb Tálibánu (GDI) při cestě domů z modlitby. Rovněž mě znepokojuje, že GDI následující den provedlo razii ve Wesově domě. Kromě zabavení Wesova notebooku a mobilního telefonu byli navíc na několik hodin zadrženi Wesovi bratři za to, že o události informovali média a sdíleli informace i mezinárodní komunitě.

Dva dny po Wesově zatčení, 29. března, mluvčí Tálibánu potvrdil, že Matiullah Wesa byl zatčen a obviněn z ilegálních aktivit a že bylo zahájeno vyšetřování. Wesa nemá možnost setkat se s rodinou a nemá žádnou možnost napadnout zákonnost svého zadržení.

Wesovo zatčení je zřejmým porušením práva na svobodu projevu a na pokojné shromažďování, které zaručuje například Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jehož je Afghánistán signatářem.

Vyzývám Vás proto, aby:

• Matiullah Wesa byl okamžitě a bezpodmínečně propuštěn;

• byla respektována Úmluva proti diskriminaci ve vzdělávání, a dívkám bylo umožněno vzdělání ve školách na stejné úrovni, jaké se dostává chlapcům;

• bylo okamžitě ukončeno unášení, svévolné zadržování a mučení těch, kteří pokojně vedou kampaně za práva na vzdělání.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít