Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění všech členů hnutí NIDA z vězení

President of the Republic of Azerbaijan
Ilham Aliyev
Office of President
19 Istiqlaiyyat St.
AZ1066 Baku
Azerbaijan


Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás s žádostí o okamžité propuštění všech zadržovaných aktivistů občanského hnutí NIDA.

Shahin Novruzlu, Rashadat Akundov, Mammad Azizov, Bakhtiyar Guliyev, Zaur Gurbanli, Rashad Hasanov, Uzeyir Mammadli a İlkin Rustamzade byli zadrženi a obvinění z držení výbušnin a maření veřejného pořádku. Organizace pro lidská práva věří, že tyto důkazy byly nastraženy. Skutečný důvod jejich zatčení byla jejich kritika ázerbájdžánských úřadů a aktivita na internetu, vyzývající k pokojným demonstracím. Shahin Novruzlu, v době zatčení sedmnáctiletý, ztratil přední zuby v důsledku mučení ve vazbě. Mammad Azizov a Bakhtiyar Guliyev si také stěžovali na kruté zacházení.

Aktivisté byli odsouzeni 6. května 2014 Městským soudem pro závažné činy v hlavním městě Baku. Rozmezí jejich trestů se pohybuje od 6 do 8 let nepodmíněně.

Od 14. května 2014 Ázerbájdžán předsedá Výboru ministrů při Rady Evropy. Tato organizace je zodpovědná za prosazování a ochranu lidských práv. Jsem hluboce znepokojen/a tím, že aktivisté občanské společnosti v Ázerbájdžánu jsou mučeni a vězněni pouze za vyjádřit svých názorů a organizování pokojných protestů.

Ázerbájdžán musí dostát vysokým očekáváním předsednictví Výboru ministrů při Radě Evropy. Aktivisté hnutí NIDA musí být ihned propuštěni na svobodu.

S úctou


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít