Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Karima Tabboua

Minister of Justice
Belkacem Zeghmati
8 Place Bir Hakem
Alger


Vaše Excelence,

dne 24. března 2020 odsoudil odvolací soud Karima Tabboua k ročnímu vězení a pokutě ve výši 50 000 alžírských dinárů (přibližně 405 USD) na základě falešného obvinění z „podněcování k násilí“ a „ohrožení národní bezpečnosti“ v souvislosti s projevem, který byl zveřejněn prostřednictvím videa na FB stránce jeho politické strany, na němž pokojně kritizoval roli armády v politice.

Před tímto obviněním ho dne 11. března 2020 odsoudil nižší soud na jeden rok odnětí svobody, z něhož mu bylo prominuto šest měsíců, což znamená, že měl být propuštěn 26. března 2020, protože už si odpykal šest měsíců z celkového trestu. Avšak dne 24. března 2020, dva dny před plánovaným datem propuštění, byl Karim převezen z věznice v Kolea k odvolacímu soud, aniž o této skutečnosti byla informována jeho rodina nebo právníci. Jeho právníci informaci získali od kolegy, který byl v té době u soudu, ale nemohl se zúčastnit soudního jednání. Karim se jednání také nemohl zúčastnit – zkolaboval v soudní síni a byl převezen na ošetřovnu.

Soudci absolutně nerespektovali tyto okolnosti a v rozporu se zásadami spravedlivého procesu vyhlásili rozsudek v nepřítomnosti Karima i jeho právníků. Od svého zadržení dne 12. září 2019 je Karim Tabbou držen na samotce. Celu může opustit na jednu hodinu denně, nesmí být ale v kontaktu s dalšími vězni.

Navzdory jeho vážnému zdravotnímu stavu, na který veřejně upozornila i skupina alžírských lékařů, je Karim stále ve vězení. Podle jeho právníků, kteří ho 25. března 2020 – bezprostředně po vyhlášení rozsudku – ve vězení navštívili, vykazoval známky špatného zdravotního stavu včetně částečného ochrnutí obličeje.

Proto Vás žádám, abyste okamžitě a bezpodmínečně propustili Karima Tabboua a zrušili obvinění proti němu vedená, protože je vězněm svědomí. Až do jeho propuštění Vás vyzývám, aby mu byl zajištěn přístup k odpovídající zdravotní péči. Nakonec vás vyzývám, abyste prozkoumali podmínky jeho zatčení a zadržení a propustili všechny ostatní vězně svědomí v Alžírsku.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít