Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Merzouga Touatiho

President of the Republic of Algeria
Abdelmagid Tebboune
Présidence de la république
Place Mohammed Seddik Benyahia, El Mouradia, Alger
16000
Algèrie


Vaše Excelence,

vyjadřuji své hluboké znepokojení ohledně zhoršujícího se zdravotního stavu alžírského novináře Merzouga Touatiho, který od 29. března 2022 drží hladovku na protest proti podmínkám ve vězení a převozu do věznice Al-Aghouat, vzdálené 500 km od jeho bydliště ve městě Béjaïa.

Předtím byl během prvoinstančního a odvolacího řízení držen ve věznici Ghardaïa. Do nové věznice byl převezen 16. února 2022 a poté umístěn do přeplněného tranzitního prostoru určeného pro nově příchozí vězně, kteří se v něm mají podle předpisů vydaných v souvislosti s pandemií Covid-19 pobývat pouze dva týdny. Merzoug Touati však v tomto tranzitním prostoru strávil již více než dva měsíce, což dále ohrožuje jeho zdraví.

Dne 9. dubna 2022 ho ve vězení navštívila jeho rodina. Amnesty International sdělili, že ztratil polovinu své původní váhy a sotva se pohyboval. Stěžoval si na bolesti žaludku a požádal rodinu, aby mu sehnala léky mimo věznici, protože mu vězeňská správa neposkytla potřebnou lékařskou péči a místo toho nadále ignorovala jeho hladovku.

Policie v Ghardaïe si Merzouga Touatiho předvolala 28. prosince 2021, aniž by uvedla jakýkoli důvod. Ve vazbě byl držen jednu noc, než ho 29. prosince 2021 převezli do věznice Ghardaïa. Prvoinstanční soud v Ghardaïe ho za „poškozování veřejných institucí“ a zveřejňování „falešných zpráv“ podle článků 146 a 196a trestního zákoníku odsoudil k jednomu roku vězení a daný rozsudek byl potvrzen v odvolacím řízení. Stalo se tak poté, co na Facebooku zveřejnil komentář odsuzující podmínky ve vězení jiného zadrženého aktivisty.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti Vás vyzývám, abyste zrušil rozsudek nad Merzougem Touatim a okamžitě a bezpodmínečně ho propustil na svobodu, neboť je vězněn pouze za uplatňování svého práva na svobodu projevu. Do doby, než bude propuštěn, naléhavě žádám, abyste zajistil, že bude držen v podmínkách, které odpovídají mezinárodním standardům, a že mu bude poskytnuta odpovídající lékařská péče, již může potřebovat, a to i během jeho hladovky.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít