Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Gubada Ibadoghlua

President of Azerbaijan
Ilham Aliyev
Office of the President of Azerbaijan
19 Istiqlaliyyat Street
Baku AZ1066
Azerbaijan


Vážený pane prezidente,

obracím se na Vás se žádostí o okamžité propuštění Gubada Ibadoghlua, který je zadržován ve vyšetřovací vazbě v Kurdekhani na základě vykonstruovaného obvinění z výroby a prodeje padělaných peněz. Jistě víte o jeho významných akademických a politických aktivitách a kritice vlády. Jeho zadržení a trestní stíhání jsou zjevnou odplatou za tyto aktivity. Musí být okamžitě propuštěn.

Dne 23. července byli Gubad Ibadoghlu a jeho manželka Irada Bayramova svévolně zadrženi poté, co do jejich auta najeli policisté v neoznačených vozidlech. Policisté údajně manželský pár napadli, umístili je do oddělených cel a odmítli uvést důvody jejich zadržení. Gubadu Ibadoghluovi byl do 17 hodin odepřen přístup k právníkovi a Iradě Bayramova byl odepřen přístup k právníkovi, kterého si sama vybrala. Zatímco Irada Bayramova byla později propuštěna bez obvinění, Gubad Ibadoghlu byl 24. července okresním soudem v Narimanově v Baku vzat do vazby na základě obvinění z výroby, získávání nebo prodeje padělaných peněz organizovanou skupinou (článek 204.3.1 ázerbájdžánského trestního zákoníku, za který hrozí až 12 let odnětí svobody).

Gubad Ibadoghlu trpí vážnými zdravotními problémy, včetně cukrovky 2. typu a hypertenze. Je držen v podmínkách, které se mohou rovnat nelidskému a ponižujícímu zacházení, je nucen konzumovat nevhodné potraviny a pít nekvalitní vodu a nedostává správné léky ve správnou dobu. Podle rodiny se jeho zdravotní stav ve vazbě neustále a výrazně zhoršuje.

Naléhavě Vás žádám, abyste podnikl kroky, které zajistí okamžité a bezpodmínečné propuštění Gubada Ibadoghlua. Naléhavě Vás také žádám, abyste okamžitě zajistili, že mu budou poskytnuty adekvátní léky, jídlo a voda a že bude chráněn před mučením a jiným špatným zacházením. Tvrzení o špatném zacházení s ním a jeho manželkou Iradou Bayramova během jejich zatčení a zadržení a o porušování jejich práva na spravedlivý proces musí být neprodleně a účinně vyšetřena a všichni podezřelí musejí být pohnáni k odpovědnosti. Naléhavě Vás také žádám, abyste ukončil zneužívání systému trestního soudnictví k potírání pokojné kritiky a disentu.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít