Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Khadijatul Kubry

Prime Minister
Sheikh Hasina
Prime Minister’s Office
Old Sangsad Bhaban
Tejgaon, Dhaka-1215
Bangladesh


Vážená paní premiérko,

vyjadřuji své znepokojení nad případem Khadijatul Kubry, studentky druhého ročníku na Univerzitě Jagannath v Dháce, která je už přes rok držena ve vazbě, aniž by proti ní bylo formálně vzneseno obvinění. V roce 2020 proti ní byly vedeny dva případy podle zákona o digitální bezpečnosti v souvislosti s webinářem, který pořádala a v němž se účastník žijící v Kanadě kriticky vyjádřil o současné bangladéšské vládě. Ačkoliv jí v té době bylo 17 let, byla stíhána jako dospělá podle paragrafů 25(2), 29(2), 31(2) a 35(2) zákona o digitální bezpečnosti. Zatčena byla 27. srpna 2022.

Rovněž mě znepokojují zprávy, že Khadijatul Kubra byla téměř týden držena v cele s lidmi odsouzenými k trestu smrti. Také trpí zdravotními problémy včetně onemocnění ledvin.

Dhácké soudy několikrát zamítly její žádosti o propuštění na kauci. Dne 16. února 2023 Nejvyšší soud povolil propuštění na kauci, ale státní zástupce se proti rozsudku odvolal a bylo mu vyhověno. Odvolací oddělení Ústavního soudu následně 10. července rozhodlo o odložení slyšení o čtyři měsíce a uvedlo, že Khadijatul Kubra by měla přijmout odpovědnost za názory vyjádřené při její talk show.

Khadijatul Kubra pouze uplatnila své právo na svobodu projevu. Měla by být na univerzitě a pokračovat ve svém studiu, ne ve vězení a čekat na rozsudek podle drakonického zákona.

Ačkoliv se vláda Bangladéše rozhodla drakonický zákon o digitální bezpečnosti zrušit, v případech posuzovaných na jeho základě, včetně toho Khadijatul Kubry, nadále dochází k porušování lidských práv.

Proto na vaši vládu naléhám, aby:

• zrušila všechna obvinění proti Khadijatul Kubre a okamžitě a bezpodmínečně ji propustila;

• propustila všechny, kdo jsou stíháni podle zákona o digitální bezpečnosti pouze za pokojné uplatňování svého práva na svobodu projevu;

• zajistila, že Khadijatul Kubra bude náležitě kompenzována za škodu, kterou utrpěla při svévolném zadržení trvajícím více než rok;

• do doby jejího propuštění zajistila, že Khadijatul Kubra bude mít přístup ke zdravotní péči a bude držena v podmínkách odpovídajících mezinárodním standardům.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít