Petice za stažení všech obvinění proti Shahnewazi Chowdhurymu

Prime Minister
Sheikh Hasina
Old Sangsad Bhaban
Tejgaon, Dhaka-1215
Bangladesh


Vážený pane premiére,

vyjadřuji své znepokojení v souvislosti s případem Shahnewaze Chowdhuryho, inženýra a aktivisty, který byl zatčen o půlnoci dne 28. května 2021 v místě svého bydliště Gandamara v Banshkhali a to pouze kvůli svému příspěvku na sociálních sítích.

V příspěvku vyjádřil svůj názor, že uhelná elektrárna v Banshkhali ničí životní prostředí a kritizoval incidenty, které údajně vedly k zabití 12 lidí během protestů v elektrárně.

Domníval se, že elektrárna nepřispěla k rozvoji, který lidé očekávali, povzbudil mládež, aby se postavila nespravedlnosti a nebála se vyjadřovat své názory.

Za to byl obviněn ze zveřejňování "nepravdivých a urážlivých informací", "poškozování pověsti elektrárny" a "vyvolávání nepřátelství, nestability a chaosu" podle paragrafů 25, 29 a 31 na základě drakonického zákona o digitální bezpečnosti (DSA). V případě odsouzení mu hrozí až 10 let vězení.

Úřady využívají zákon o digitální bezpečnosti k tomu, aby se zaměřily na kritické hlasy a umlčely disent. Shahnewaz Chowdhury je trestán pouze za to, že sdílel svůj osobní názor na internetu. Vyjádření názoru není trestný čin. Jeho uvěznění je jasným porušením práva na svobodu projevu podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv, včetně

Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, jehož je Bangladéš smluvní stranou.

Vyzývám Vaši vládu, aby:

Stáhla všechna obvinění proti Shahnewazi Chowdhurymu a okamžitě a bezpodmínečně propustila všechny lidi, obviněné pouze za uplatňování jejich práva na svobodu projevu.

Zrušila zákon o digitální bezpečnosti, pokud jej nebude možné změnit v souladu s mezinárodním právem v oblasti lidských práv, včetně Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, jehož je Bangladéš smluvní stranou.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít