Petice za okamžité propuštění Alese Bjaljackého, Valjantsina Stefanoviče a Uladzimira Labkoviče

Prosecutor General of the Republic of Belarus
Andrey Shved
Vul. Internatsianalnaya
22 220030 Minsk
Belarus


Vážený pane generální prokurátore,

vyjadřuji své hluboké znepokojení nad zatčením Alese Bjaljackého, předsedy lidskoprávní organizace Vjasna, právníka této organizace Uladzimira Labkoviče, jeho partnerky Niny Labkovičové a místopředsedy Vjasny Valjantsina Stefanoviče ze dne 14. července a jejich převozem do vyšetřovací vazby dne 17. července.

Zatčeni byli při raziích, které 14. července provedli policisté zásahové jednotky nejméně v dvanácti kancelářích významných organizací běloruské občanské společnosti, lidskoprávních organizací a opozičních skupin a také v domech vedoucích představitelů občanské společnosti.

Tyto razie a svévolné zatýkání jsou jen dalším příkladem zásahů proti obráncům lidských práv, organizacím občanské společnosti a nezávislým sdělovacím prostředkům, které probíhají od zpochybňovaných výsledků prezidentských voleb v srpnu 2020, kdy se tisíce Bělorusů vydaly protestovat do ulic a měst po celé zemi.

Amnesty International již v únoru zdokumentovala masové razie a výslechy zaměstnanců organizace Vjasna, Běloruského svazu novinářů, nezávislého odborového svazu REP a desítek aktivistů občanské společnosti. Tyto razie byly provedeny v rámci neopodstatněného trestního řízení podle článku 342 běloruského trestního zákoníku – organizace a příprava akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek, za účelem zjištění původu financování protestních aktivit.

V březnu zahájil běloruský Vyšetřovací výbor trestní řízení ve věci činnosti organizace Vjasna podle článku 342 trestního zákoníku, o němž se předpokládá, že je důvodem předběžného zadržení Valjantsina Stefanoviče, Uladzimira Labkoviče, Niny Labkovičové a Alese

Bjaljackého. Článek 342 je úřady soustavně zneužíván k zahájení trestních řízení v neopodstatněných případech zaměřených proti aktivistům občanské společnosti, novinářů a obráncům lidských práv.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti Vás naléhavě žádám, abyste učinili vše, co je ve vašich silách, a zajistili:

Okamžité propuštění Valjantsina Stefanoviče, Uladzimira Labkoviče, Niny Labkovičové a Alese Bjaljackého, neboť se nedopustili žádného trestného činu a jsou stíháni pouze za svou práci v oblasti lidských práv.

S úctou,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít