Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Jü Wen-šenga a Sü Jen

Li Jun
Suzhou City People's Procuratorate
No.388 Jiefang East Road, Gusu District, Suzhou City
Jiangsu Province, 215000
P.R. China


Vážený pane prokurátore,

vyjadřuji své vážné znepokojení nad případem prominentního právníka v oblasti lidských práv Jü Wen-šenga (余文生) a jeho manželky Sü Jen (徐艳). Manželé, kteří jsou v Číně známými aktivisty, byli zadrženi policií v Pekingu, když byli 13. dubna 2023 na cestě na setkání delegace Evropské unie, kde se měli potkat s velvyslancem Evropské unie v Číně. Do ledna tohoto roku byli zadržováni v pekingském vazebním středisku Š’ťing-šan, poté byli převezeni do vazebního střediska Su-čou v provincii Ťiang-su, vzdáleného přibližně 1000 km od jejich místa bydliště.

Jü a Sü byli zatčeni za „vyvolávání hádek a provokací“, což je vágně definovaný trestný čin, který je často využíván k postihu obránců lidských práv, novinářů a disidentů. V říjnu 2023 byli Jü Wen-šeng a Sü Jen obviněni také z „podněcování k podvracení státní moci“. Datum jejich soudního procesu nebylo stanoveno.

Sü Jen údajně od svého zatčení zhubla 14 kg a podmínky jejího zadržování v Pekingu mohly představovat mučení a jiné špatné zacházení. Byla vystavena slovním útokům včetně zastrašování ze strany policie, jež jí vyhrožovala, že zatkne jejího syna, pokud se ujme obhajoby jejího a Jüova případu. Jejich syn, kterému bylo těsně před zadržením 18 let, se v posledním roce potýkal s vážným zhoršením svého psychického stavu a v současné době trpí depresemi. Přemístění Sü a Jüa do Su-čou, téměř 1000 km od jejich domova v Pekingu, prohloubilo jeho izolaci, což může mít další negativní dopad na jeho duševní zdraví.

Jü Wen-šeng, vězeň svědomí, a jeho manželka Sü Jen jsou zadržováni pouze za uplatňování svého práva na svobodu projevu.

Vyzývám Vás proto, abyste zajistil:

Okamžité a bezpodmínečné propuštění Jü Wen-šenga a Sü Jen, neboť jsou zadržováni pouze za pokojné uplatňování svého práva na svobodu projevu.

Že do doby svého propuštění nebudou ve vazbě mučeni a nebude s nimi špatně zacházeno.

Že jejich syn a další členové rodiny nebudou vystaveni obtěžování a výhrůžkám.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít