Petice za okamžité propuštění Kamile Wayit

Director of Public Security Bureau
Pamir East Road, Atushi City
Kizilsu Kyrgyz Autonomous Prefecture, Xinjiang Uyghur Autonomous Region
843500, People’s Republic of China


Vážený pane řediteli,

vyjadřuji své znepokojení nad zadržením ujgurské studentky Kamile Wayit (卡米莱.瓦依提), která byla 12. prosince 2022 odvezena policií poté, co se vrátila domů do města Atuš v Sin-ťiangu na prázdniny. Podle jejího bratra by mohla být v současné době zadržována v detenčním centru v Atuši. Bez přístupu k právníkovi dle vlastního výběru a bez možností získat informace o jejím aktuálním stavu je možné, že bude vystavena mučení a jinému špatnému zacházení.

Kamile Wayito je devatenáctiletá studentka prvního ročníku Technologického institutu v Šang-čchiou (商丘工学院), které se nachází v provincii Che-nan (河南). Předpokládá se, že její zadržení může souviset s videem, jež v listopadu 2022 zveřejnila na WeChatu a které se týkalo protestů konajících se po celé Číně na památku obětí požáru v Urumči. Krátce poté otec Kamile obdržel varovný telefonát od policie a ona příspěvek smazala. Kromě toho se Kamile ve stejném období opětovně spojila se svým bratrem, který v současné době žije v zahraničí a vyjadřuje se k ujgurské problematice. Její komunikace s bratrem mohla hrát roli při jejím zadržení.

Vzhledem k tomu, že nejsou známy žádné informace o důvodu zadržení Kamile Wayit ani o podmínkách, za nichž je zadržována a bez přístupu ke své rodině a právníkovi dle vlastního výběru, mám hluboké obavy o její zdraví a obávám se, že bude vystavena mučení a jinému špatnému zacházení.

Naléhavě Vás proto žádám, abyste:

  • okamžitě propustili Kamile Wayit, pokud neexistují dostatečné, věrohodné a přípustné důkazy o tom, že se dopustila mezinárodně uznávaného trestného činu;

  • zveřejnili místo jejího pobytu a umožnili jí pravidelný kontakt s rodinou a právníkem, kterého si sama zvolí;

  • až do jejího propuštění zajistili, aby měla přístup k odpovídající lékařské péči, a aby nebyla vystavena mučení a jinému špatnému zacházení.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít