Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Kao Č’-šenga

Minister of Public Security
Zhao Kezhi
14 Dongchanganjie, Dongchengqu
Beijing Shi 100741
People’s Republic of China


Vážený pane ministře Zhao,

13. srpna 2017 zmizel aktivista a právník v oblasti lidských práv Kao Č’-šeng. Je držen na neznámém místě, proto se obáváme, že mu hrozí mučení a jiné špatné zacházení.

Krátce poté, co v srpnu jeho rodina oznámila, že se Kao Č’-šeng pohřešuje, dva policejní orgány popřely, že by byl Kao Č’-šeng držen v policejní vazbě, a sdělily, že nevědí, kde se nachází. Jedná se o policii v okrese Jia a policii ve městě Jü-lin. Po dobu tří týdnů Kao Č’-šengova rodina neobdržela žádné informace o svém příbuzném. Nakonec se 5. září 2017 dozvěděli, že byl odvezen do Pekingu. Vládní úředník odmítl poskytnout podrobnosti o Kao Č’-šengově umístění, současném stavu nebo o důvodech jeho zadržení.

Advokáti najatí jeho rodinou se pokusili o jeho zadržení zjistit více, a proto navštívili 8. října veřejnou bezpečnostní kancelář v okrese Jia a 12. října městskou veřejnou bezpečnostní kancelář v Pekingu. Oba úřady jim však odmítly sdělit jakékoliv informace. Jeden z úředníků kanceláře pro udržení bezpečnosti se sídlem v Kao Č’-šengově rodném městě Lu sdělil 11. listopadu 2017 reportérovi rádia Svobodná Asie, že se Kao nachází ve vyšetřovací vazbě místní národní bezpečností kanceláře v okrese Jia a je v pořádku. Podle Kao Č’-šengovy manželky o tom nikdo z rodiny nebyl informován. Od té doby až doposud Kaova rodina neobdržela žádné další informace ani oficiální oznámení o jeho zatčení.

Bývalý vězeň svědomí Kao Č’-šeng už dříve mluvil o svých zkušenostech s vynuceným zmizením a opakovaným mučením ve vazbě v důsledku své práce. Proto existují obavy, že Kao Č’-šengovi hrozí mučení a jiné špatné zacházení, nebo dokonce smrt.

Proto Vás vyzýváme, abyste

  • okamžitě a bezpodmínečně propustil Kao Č’-šenga, jelikož je zadržován pouze za poklidné uplatňování svého základního lidského práva na svobodu projevu;

  • abyste do doby jeho propuštění oznámil, kde se Kao Č’-šeng nachází, a zajistil, aby nebyl předmětem mučení a jiného špatného zacházení, a aby měl ve vazbě pravidelný a neomezený přístup k rodině, k advokátům dle vlastního výběru a ke zdravotní péči, pokud si ji vyžádá nebo bude nutná.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít