Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Lee Ming-čchea

President of the People’s Republic of China
Xi Jinping
Zhongnanhai
Xichangan’jie
Xichengqu, Beijing Shi 100017


Vážený pane prezidente,

tchajwanský pracovník nevládní organizace Lee Ming-čche byl společně s čínským občanem Pcheng Ju-chuaem v listopadu 2017 odsouzen jüejangským lidovým soudem v provincii Chu-nan k pěti letům vězení za „podvracení státní moci“.

Podle jeho ženy Lee Čching-ju, která ho naštívila ve věznici Chishan 18. prosince 2018, dostal Lee Ming-čche zkažené potraviny, byl nucen mnoho hodin pracovat a ve studené cele mu nebyl poskytnut dostatek oblečení. Všechny předchozí žádosti o návštěvu byly po téměř čtyři měsíce odmítány.

Dne 29. ledna 2019 Lee Čching-ju uspořádala tiskovou konferenci, při které sdělila, že obdržela oznámení od věznice Chishan, že tři měsíce – od 23. ledna 2019 do 22. dubna 2019 – nebude moci manžela navštívit, neboť ji vězeňské orgány obvinily z falešného nařčení ze špatného zacházení.

Lee Ming-čche je vězněm svědomí, jelikož je zadržován pouze za poklidné vykonávání svého práva na svobodu projevu a nespáchal žádný zločin.

Proto Vás vyzývám, abyste:

– okamžitě a bezpodmínečně propustil Lee Ming-čchea, jelikož je zadržován pouze za poklidné uplatňování svého práva na svobodu projevu,

– až do jeho propuštění zajistil, že je Lee Ming-čche chráněn před mučením a jiným špatným zacházením a že má ve vazbě pravidelný a neomezený přístup k rodině a ke zdravotní péči, pokud si ji vyžádá nebo bude nutná.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít