Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Sophie Chuang Süe-čchin a Wanga Ťien-pinga

Chief Procurator
Zhang Jian
Guangzhou City People’s Procuratorate
66, Huangpu Dadao Xi,
Guangzhou shi, Guangdong Sheng, 510600
People’s Republic of China


Vážený pane vrchní státní zástupce,

vyjadřuji své obavy o aktivistku #MeToo Sophii Chuang Süe-čchin (黄雪琴) a aktivistu za pracovní práva Wanga Ťien-pinga (王建兵), kteří jsou zadržováni na základě obvinění z „podvracení státní moci“ (煽动颠覆国家政权). Aktuálně se nachází ve vazební věznici č. 1 v Kantonu a jejich případ nyní policie předává vašemu úřadu k dalšímu řízení. Sophia a Wang, kteří byli zadrženi pouze za pokojné uplatňování svobody projevu a sdružování, musejí být okamžitě propuštěni.

Sophia Chuang Süe-čchin a Wang Ťien-ping byli 19. září 2021 zatčeni v Kantonu a více než šest měsíců drženi v izolaci. Wang se mohl poprvé setkat se svým právníkem až 1. dubna 2022. Sophii stále nebyl přístup k právníkovi umožněn.

Podle jeho právníka byl Wang držen na samotce ve vazební věznici č. 1 v Kantonu v rámci „pobytového dohledu na určeném místě“ (RSDL), kde panovaly tvrdé podmínky. Nedostával pravidelně jídlo a byl vystaven mnohahodinovým výslechům. Předpokládá se, že špatnému zacházení byla ve stejné době vystavena i Sophia. Dále považuji za znepokojující, že Sophia během tohoto období údajně výrazně zhubla, zejména proto, že před zadržením vážila pouze přibližně 50 kg.

Sophia Chuang Süe-čchin a Wang Ťien-ping byli zadrženi pouze za uplatňování svého práva na svobodu projevu a sdružování a neměli by být proto trestně stíháni. Mezinárodní právní předpisy a normy v oblasti lidských práv zaručují právo na svobodu sdružování a projevu. Proto Vás naléhavě žádám, abyste zajistil:

Okamžité propuštění Sophie Chuang Süe-čchin a Wanga Ťien-pinga.

Do doby jejich propuštění zajistil, aby Sophia Chuang Süe-čchin a Wang Ťien-ping měli pravidelný a neomezený přístup k rodině a právníkům dle svého výběru a aby nebyli vystaveni mučení a jinému špatnému zacházení.

Ukončení obtěžování, zatýkání a vyhrožování dalším obráncům lidských práv, kteří pokojně uplatňují své právo na svobodu sdružování a další lidská práva.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít