Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Mahienour el-Masryové

Public Prosecutor
Hamada al-Sawi
Office of the Public Prosecutor
Madinat al-Rehab
Cairo
Arab Republic of Egypt


Vážený právní zástupce,

dne 22. září 2019 příslušníci bezpečnostních složek v civilu zatkli přední právničku, obránkyni lidských práv a aktivistku Mahienour el-Masryovou, když odcházela z budovy Nejvyšší státní prokuratury v Alexandrii. Vtáhli ji do dodávky a odvezli na neznámé místo. Mahienour el-Masryová se na Státní prokuraturu dostavila, aby se podrobně zabývala vyšetřováním případů lidí, kteří byli zatčeni během protestů, k nimž došlo 20. a 21. září 2019 a jejichž hlavním důvodem byl požadavek k odstoupení prezidenta Abdela Fattaha al-Sísího.

Mahienour el-Masryová byla nejvyšším státním žalobcem prokuratury vyslýchána 23. září 2019 a na základě jeho rozhodnutí byla následně umístěna do ženské věznice v Al Qanater. Tam bude držena během vyšetřování jejího případu č. 488, týkajícího se březnových protivládních protestů tohoto roku, a to až do chvíle, kdy bude případ uzavřen. Mahienour el-Masryová momentálně čelí obžalobě z „napomáhání teroristické skupině při dosažení jejího cíle“, obžalobě z „šíření lživých zpráv“ a ze „zneužívání sociálních sítí k šíření falešných zpráv“.

K zadržení Mahienour el-Masryové dochází v situaci, kdy vláda prezidenta Abdela Fattaha al-Sísího provádí dosud největší a nejtvrdší zásah proti svým občanům. V souvislosti s výše uvedenými zářijovými protesty proti současnému prezidentovi bylo uvězněno přes 2300 lidí.

Amnesty International považuje obhájkyni lidských práv Mahienour el-Masryovou za vězenkyni svědomí, která byla zadržena pouze kvůli své práci, přitom při obhajobě lidí, kteří se stali oběťmi porušování lidských práv, postupovala nenásilně a pokojně.

Proto Vás žádám o okamžité a bezpodmínečné propuštění Mahienour el-Masryové. Vyzývám Vás také, abyste se zaručil, že až do doby jejího propuštění bude mít Mahienour el-Masryová zajištěn kontakt s právníky a rodinou a že bude ušetřena mučení a jiného špatného zacházení. Žádám také egyptské nejvyšší představitele, aby se zasadili o okamžité propuštění všech, kteří byli zatčeni pouze proto, že během protestů uplatňovali své právo na svobodu projevu a právo na shromažďování.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít