Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Solafy, Hossama a Mohameda

Public Prosecutor
Hamada al-Sawi
Office of the Public Prosecutor
Madinat al-Rehab
Cairo
Arab Republic of Egypt


Vážený pane státní zástupce,

26. listopadu 2019 neuniformovaní policisté bezdůvodně/svévolně zatkli novináře Solafu Magdyovou, Hossama el-Sayeda a Mohameda Salaha a odvedli je z kavárny v káhirské čtvrti Dokki. Zabavili jejich mobilní telefony, Solafino auto a odvedli je na policejní stanici v Dokki. Agenti státní bezpečnosti Solafu slovně uráželi a bili ji do pravé paže a pravé strany těla poté, co jim odmítla poskytnout přístupové heslo ke svému mobilnímu telefonu. Během počáteční fáze vyšetřování byli všichni tři vyslýcháni agenty státní bezpečnosti na neznámém místě a výslechy se týkaly jejich předchozích žurnalistických aktivit, zaměstnavatelů a příjmů a jejich angažovanosti při obraně jejich přítele Esraa Abdelfattaha, dalšího vězněného novináře a aktivisty.

Následujícího dne na ně uvalil prokurátor vyšetřovací vazbu. Proti Solafě a Mohamedovi vznesl vykonstruovaná obvinění ze „spojení s teroristickou skupinou“ a „šíření nepravdivých zpráv“, zatímco Hossam byl obviněn z „členství v teroristické skupině“. V současnosti jsou Hossam a Mohamed vězněni v káhirské věznici v Tora a Solafa se nachází v ženské věznici Al Qanater v Qalyubii, kde jsou nadále vyšetřováni v rámci případu 488 z roku 2019, který se týká protivládních protestů z března 2019.

Amnesty International je přesvědčena, že Solafa, Hossam a Mohamed jsou vězni svědomí a jsou vězněni pouze za vykonávání své žurnalistické práce a za obhajování obětí porušování lidských práv.

Žádám Vás o okamžité a bezpodmínečné propuštění Solafy, Hossama a Mohameda. Také Vás žádám abyste jim před jejich propuštěním zajistil přístup k právnímu zástupci, rodině a zdravotní péči; a také o jejich ochranu před mučením a jiným špatným zacházením. Dále naléhavě žádám egyptské úřady o okamžité a bezpodmínečné propuštění všech osob vězněných pouze za vykonávání své žurnalistické práce a za pokojné vyjadřování svých názorů.

S pozdravem


Zavřít