Petice za zastavení programu Dragonfly společnosti Google, který podpoří další omezení lidských práv v Číně.

CEO of Google
Sundar Pichai
1600 Amphitheatre Parkway
Mountain View
CA 94043
USA


Vážený pane řediteli,

v roce 2010 slíbil Google, největší vyhledávač na světě, že nebude podporovat čínskou cenzuru internetu. V srpnu 2018 se však ukázalo, že se společnost Google připravuje na porušení svého slibu.

Google pracuje na tajném programu, jehož cílem je znovu spustit svůj vyhledávač v Číně s kódovým názvem Google Dragonfly (v překladu "vážka"), což v praxi znamená spolupracovat na represivní cenzuře a dozoru čínské vlády.

Lidé, kteří by používali Google v Číně, by byli blokováni v přístupu k zakázaným webům, jako je Wikipedia nebo Facebook. Obsah z vyhledávacích dotazů, jako jsou třeba "lidská práva", by byl zakázán. Čínská vláda by dokonce mohla sledovat uživatele Google – ano, ta vláda, která běžně posílá lidi do vězení pouze proto, že online sdílejí své názory.

Je-li Google ochoten obchodovat s lidskými právy v Číně, nemohl by toto udělat i v jiných zemích?

Stavíme se solidárně za zaměstnance společnosti Google, kteří protestovali a protestují proti projektu a žádáme Vás, abyste zastavil projekt Dragonfly (#DropDragonfly) ještě před spuštěním.

Žádáme Vás:

  • Abyste zastavil program Dragonfly a veřejně se zavázal k tomu, že vyhledávač v Číně nebude spuštěn na úkor lidských práv.

  • Abyste zajistil ochranu pro všechny pracovníky a pracovnice, kteří se proti projektu postavili.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít