Petice za okamžité propuštění Chow Hang-tung

Secretary for Justice
Paul Lam
Department of Justice
G/F, Main Wing, Justice Place
18 Lower Albert Road, Central
Hong Kong


Vážený pane ministře,

vyjadřuji své hluboké znepokojení o Chow Hang-tung (鄒幸彤), jednu z organizátorek každoroční vigilie, která se koná v Hongkongu na paměť událostí na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, a která byla zatčena a obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“. Je znepokojující, že se spolu s dalšími klíčovými členy hongkongské Aliance na podporu vlasteneckých demokratických hnutí Číny (Aliance) stala terčem útoku jen proto, že si připomněla násilné potlačení pokojných protestů na Tchien-an-men v roce 1989. Tento čin je pouhým pokojným vyjádřením názoru, které je podle mezinárodního práva a norem v oblasti lidských práv přípustné a nesmí být kriminalizováno.

Hongkongská vláda při mnoha příležitostech tvrdila, včetně své odpovědi OSN na seznam otázek v souvislosti s pravidelnou zprávou o uplatňování Mezinárodního paktu o občanských a politických právech v Hongkongu, že svobody, včetně svobody shromažďování a projevu, mohou být omezeny z důvodu ochrany „národní bezpečnosti“. Stíhání Chow a dalších aktivistů, kteří pokojně uplatňovali tato práva, však porušuje mezinárodní zákony a standardy v oblasti lidských práv. Tyto normy výslovně uvádějí, že vlády nemohou tyto svobody omezovat z důvodu národní bezpečnosti, pokud jejich uplatňování nepředstavuje použití nebo věrohodnou hrozbu síly, která ohrožuje existenci nebo územní celistvost státu.

Považuji za znepokojivé, že policie pro národní bezpečnost použila vigilii a další pokojné aktivity hongkongské Aliance jako důkaz ohrožení národní bezpečnosti. Požadavek spravedlnosti a vzpomínka na oběti represí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 jsou pokojné projevy, které nelze omezovat pod záminkou národní bezpečnosti.

Vyzývám Vás proto, abyste:

  • stáhla všechna obvinění proti Chow Hang-tung a propustila ji na svobodu, protože byla obviněna pouze z pokojného uplatňování svých práv;

  • ukončila praxi vznášení obvinění z „ohrožení národní bezpečnosti“ proti osobám, které pouze uplatňovaly své právo na svobodu projevu nebo na jiná lidská práva;

  • přezkoumala a změnila všechny zákony a předpisy a ukončila všechna související opatření, která porušují uplatňování lidských práv, zejména svobodu projevu, pokojného shromažďování a sdružování.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít