Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění všech čtyř uvězněných aktivistů

Chief Executive
The Hon. Carrie Lam
Office of the Chief Executive
Government of the Hong Kong SAR
Tamar
Hong Kong


Vážená paní předsedkyně,

dne 24. dubna 2019 byli čtyři vůdci prodemokratického „deštníkového hnutí“ z roku 2014 profesor Benny Tai Yiu-ting, profesor Chan Kin-man, Raphael Wong Ho-ming a Shiu Ka-chun odsouzeni k nepodmíněným trestům v rozmezí 8-16 měsíců.

Usvědčeni byli z nejasných a nejednoznačných obvinění, včetně „konspirace k narušování veřejného pořádku“, „podněcování k narušování veřejného pořádku“ a „podněcování k nabádání k narušování veřejného pořádku“. Všichni byli odsouzeni pouze za mírové uplatnění práv na svobodu projevu a pokojného shromažďování. Je to poprvé, co vláda použila taková obvinění proti pokojným demonstrantům.

Státní zástupci vycházeli z obvinění z trestných činů, které jsou v rozporu se zákonem.

Odsouzení za „konspirace k narušování veřejného pořádku“ a „podněcování k nabádání k narušování veřejného pořádku“ má dlouhodobé negativní dopady na uplatňování práva na svobodu projevu a pokojného shromažďování v Hongkongu.

V tomto případě důkazy o „podněcování“ zahrnovaly například novinové články určené široké veřejnosti; oficiální prohlášení, tiskové konference a mediální rozhovory, které se odehrály měsíce před protesty; a dále videa s vůdci protestů, pořízená policií, na níž ostatní vyzývají k účasti na protestech.

Odsouzení a uvěznění těchto organizátorů protestů vyvolává znepokojení, že by bylo možné využít podobně nejednoznačná obvinění k plošnému stíhání a uvěznění dalších pokojných demonstrantů, což by mělo za následek negativní dopad na svobodu shromažďování a projevu v Hongkongu.

Všichni odsouzení uvedli, že se proti rozsudkům odvolají.

Vyzýváme vás k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění čtyř vězňů

svědomí, uvězněných pouze za pokojné prosazování demokracie v Hongkongu.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít