Petice za zrušení trestu smrti pro Džamšída Šarmahda a jeho okamžité propuštění

Head of judiciary
Gholamhossein Mohseni Ejei
c/o Embassy of Iran to the European Union
Avenue Franklin Roosevelt No. 15
1050 Bruxelles
Belgium


Vážený pane Gholam-Hosejne Mohsení-Edžeí,

Osmašedesátiletému německo-íránskému disidentovi Džamšídu Šarmahdovi hrozí poprava poté, co ho 15. oddělení revolučního soudu v Teheránu odsoudilo k trestu smrti za „šíření korupce na zemi“ na základě vykonstruovaného procesu, který skončil 10. ledna 2023. Dne 21. února 2023 informovaly internetové stránky justice o jeho odsouzení a napsaly, že „měl v úmyslu provést 23 teroristických činů a pět se mu jich podařilo uskutečnit“, což je zjevná narážka na bombový útok v Šírázu v provincii Fars v roce 2008. Džamšíd Šarmahd tato obvinění opakovaně popřel, a to i během soudního procesu, který byl hrubě nespravedlivý. Íránské orgány mu upřely právo na nezávislého obhájce podle vlastního výběru, právo na přiměřenou obhajobu, právo na ochranu před mučením a jiným špatným zacházením, právo na presumpci neviny a právo být souzen příslušným a nestranným soudem. Úřady odvysílaly jeho vynucené „přiznání“ v propagandistickém videu, které ho obviňovalo z „terorismu“, ještě před zahájením procesu a státní média ho opakovaně vysílala během procesu i po vynesení rozsudku. Jeho vládou jmenovaný právník několik dní před vyhlášením rozsudku sdělil jeho rodině, že věří, že jeho trest smrti bude vykonán, pokud se nezapojí do „diplomatických aktivit pro výměnu vězňů“. Příbuzní uvedli, že íránští bezpečnostní agenti, kteří monitorovali jeho hovory s rodinou, naznačili, že si přejí jeho výměnu za bývalého íránského úředníka Asadolláha Asádího, který si odpykává dvacetiletý trest v Belgii.

Íránské úřady vystavily Džamšída Šarmahda nucenému zmizení, které je podle mezinárodního práva zločinem, a to po dobu přesahující třicet měsíců, neboť jeho rodině a nezávislému právníkovi stále odmítají sdělit místo jeho zadržování. Od konce září 2021 mu byly povoleny pouze tři krátké telefonáty s rodinou. Během těchto hovorů prozradil, že je mučen a je s ním špatně zacházeno, mimo jiné tím, že je od svého únosu íránskými úředníky v SAE v červenci 2020 a násilného převozu do Íránu dlouhodobě držen na samotce. Uvedl rovněž, že je mu odepřen veškerý kontakt s ostatními vězni a je nucen spát na podlaze v malé místnosti, kde není schopen rozlišit den a noc. Úřady mu také odpírají odpovídající zdravotní péči, včetně péče o zuby, a běžně mu zpožďují přístup k lékům potřebným na jeho Parkinsonovu chorobu, což má za následek silné bolesti a potíže s dýcháním. Během svého posledního telefonátu rodině 14. února 2023 uvedl, že se jeho zdravotní stav vážně zhoršil a má potíže udržet rovnováhu ve stoje.

Naléhavě Vás žádám, abyste okamžitě zajistil zrušení nespravedlivého odsouzení a trest smrti Džamšída Šarmahda, sdělil místo pobytu a jeho současný stav a vzhledem k jeho svévolnému zadržování zařídil Šarmahdovo okamžité propuštění. Do doby jeho propuštění zajistěte, aby měl pravidelný přístup k rodině, odpovídající lékařskou péči, právníka podle vlastního výběru a konzulární pomoc německých orgánů. Musí být rovněž chráněn před dalším mučením a jiným špatným zacházením. Musí být provedeno účinné a nestranné vyšetřování jeho tvrzení o mučení a jiném špatném zacházení s cílem postavit odpovědné osoby před spravedlivý soud.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít