Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Nasrín Sotudíové z vězení

President
Hassan Rouhani
c/o Permanent Mission of Iran to the UN
Chemin du Petit-Saconnex 28
1209 Geneva


Vážený pane prezidente,

Nasrín Sotudíová, prominentní íránská právnička v oblasti lidských práv, byla odsouzena k 33 letům vězení a 148 ranám bičem kvůli své činnosti související s lidskými právy, obranou práv žen a zasazováním se o změnu zákona nařizujícího povinné nošení hidžábu.

Nový rozsudek Nasrín Sotudíovou poslal na 33 let do vězení, což v souhrnu s jejím předchozím trestem, který si v současné době odpykává ve vězení Evin, činí už 38 let.

Nasrín zasvětila svůj život práci v oblasti lidských práv, včetně obhajování žen, které pokojně protestují proti íránským zákonům nařizujícím ženám nosit povinně hidžáb.

Ženy a dívky v Íránu nesmějí opustit své domovy, pokud si nezakryjí vlasy šátkem a ruce a nohy volným oblečením. Nasrín se zasazovala o změnu těchto zákonů a byla za to uvězněna.

Její trest je nejdelším trestem, který byl v posledních letech zaznamenám proti obránkyni lidských práv v Íránu, což naznačuje, že úřady zvyšují tlak na lidskoprávní aktivisty.

Odsouzení odloučí Nasrín od manžela a dvou dětí a zabrání jí ve vykonávání její důležité práce právničky v oblasti lidských práv.

Vyzývám Vás, abyste zajistil, že:

Nasrín Sotudíová bude okamžitě a bezpodmínečně propuštěna, protože je vězeňkyní svědomí.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít