Petice za okamžitý klid zbraní všech stran konfliktu a ukončení zabíjení nevinných civilistů

Ministr zahraničních věcí
Jan Lipavský
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Loretánské náměstí 5
Praha 1 – Hradčany
118 00


Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci v souvislosti s pokračujícím bojem v Izraeli a na okupovaných palestinských územích. Zejména bychom rádi zdůraznili naléhavou potřebu klidu zbraní s cílem ukončit rozšiřující se člověkem způsobenou humanitární a lidskoprávní krizi rozvíjející se na okupovaných palestinských územích, převážně v Gaze. Jsme hluboce znepokojeni každodenní smrtí stovek palestinských civilistů v důsledku izraelského bombardování a blokády, pokračujícího vážného porušování mezinárodního humanitárního práva (MHP), včetně válečných zločinů spáchaných všemi stranami konfliktu v probíhajícím kole bojů. Bojíme se o osud unesených civilistů v pozici rukojmích, jejichž zadržování je válečným zločinem.

I když se domníváme, že rezoluce Valného shromáždění OSN vyzývající k humanitárnímu příměří mohla být zlepšena, přesto věříme, že rezoluce byla silná a její primární zaměření bylo humanitární – zastavit boje prostřednictvím klidu zbraní a chránit civilisty. V tomto ohledu jsme byli hluboce zklamáni, když jsme viděli, že česká vláda hlasovala proti usnesení poskytujícímu jasný humanitární imperativ k zastavení bojů a ochraně civilistů. Věříme, že hlasování proti rezoluci vysílá zprávu o podpoře beztrestnosti za zločiny podle mezinárodního práva a zároveň brání opatřením na ochranu životů stovek tisíc civilistů. Rovněž se obáváme, že tato pozice vážně podkopává důvěryhodnost EU a důvěryhodnost České republiky jako bojovníka za lidská práva a mezinárodní právo. Proto Vás vyzýváme, abyste přijali následující:

Veřejně požadujte okamžitý humanitární klid zbraní všemi stranami konfliktu: Již generální tajemník OSN , 6 orgánů OSN , 18 vedoucích orgánů OSN a humanitárních nevládních organizací a 120 států vyzvalo k humanitárnímu klidu zbraní nebo příměří, je čas, aby se celá EU k této výzvě připojila. Zároveň pokračujte ve výzvách na Hamás, aby okamžitě a bezpodmínečně propustil všechny civilní rukojmí.

Od 7. října bylo podle izraelského ministerstva zdravotnictví v Izraeli zabito nejméně 1400 lidí a asi 5400 zraněno (tato čísla jsou uvedena ke dni 13. 11. 2023). Ve stejném období bylo podle palestinského ministerstva zdravotnictví v pásmu Gazy zabito nejméně 10 569 lidí, včetně 4 324 dětí a asi 26 475 zraněno. Dalších 2 550 lidí, včetně 1 350 dětí, bylo nahlášeno jako pohřešovaní a mohou být uvězněni pod troskami . Na okupovaném Západním břehu, včetně východního Jeruzaléma, ve stejném období izraelské síly a osadníci zabili nejméně 163 a zranili 2400 Palestinců podle palestinského ministerstva zdravotnictví. Mnoho z těchto obětí jsou opět civilisté. Hamás a další ozbrojené skupiny nadále drží nejméně 240 rukojmích, z nichž někteří jsou civilisté včetně dětí. Od 7. října izraelské síly zadržely více než 2200 palestinských mužů a žen. Mezi 1. říjnem a 1. listopadem vzrostl celkový počet Palestinců ve správní vazbě bez obvinění nebo soudu z 1 319 na 2 070. Svědectví a videozáznamy také poukazují na četné případy mučení a jiného špatného zacházení ze strany izraelských sil, včetně krutého bití a úmyslného ponižování Palestinců, kteří jsou zadržováni v hrozných podmínkách.

Proto vyvíjejte tlak na stát Izrael, aby okamžitě zrušil svou nezákonnou blokádu pásma Gazy , odsuďte porušování mezinárodního humanitárního práva všemi stranami a uveďte o které se jedná, vyzvěte Izrael, aby propustil svévolně zadržované civilisty a jednoznačně, bezpodmínečně a veřejně podpořte práci Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Izrael musí pochopit, že zabíjením civilistů ve velkém a porušováním jejich práv si nezajistí ani bezpečnost ani spravedlnost.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít