Petice za zrušení rozsudků smrti, stažení všech obvinění a propuštění novinářů

Ansarullah Representative at Peace Talks
Mohamed Abdelsalam


Vážený pane Abdelsalame,

dne 11. dubna 2020 odsoudil Specializovaný trestní soud (SCC) v San'á k trestu smrti čtyři ze skupiny deseti novinářů, kteří čekali na soud od roku 2015. Akram al-Walidi, Abdelkhaleq Amran, Hareth Hamid a Tawfiq al-Mansouri byli odsouzeni na základě vykonstruovaných obvinění. Advokát se proti rozsudku odvolá; datum příštího soudního jednání je však nadále neznámé.

V prosinci 2018 bylo deset novinářů po výslechu v přítomnosti svých právníků formálně obviněno z řady trestných činů, včetně špionáže, za což je uložen trest smrti. Obvinění zahrnovala „špionáž pro Saúdskou Arábii“, „vytváření několika internetových stránek a účtů na sociálních sítích“ a „vysílání fám, falešných zpráv a prohlášení na podporu nepřítele – Saúdské Arábie, a jejích spojenců proti Jemenské republice“. První soudní jednání se konalo 9. prosince 2019. Advokátům bylo umožněno se ho zúčastnit, ale následně jim bylo zakázáno účastnit se všech dalších soudních jednání, včetně toho posledního, které vyústilo v odsouzení čtyř novinářů.

Od svého zadržení v roce 2015 trpí všech deset novinářů řadou zdravotních problémů, včetně bolesti žaludku a tlustého střeva, problémů se sluchem, hemeroidů a bolestí hlavy v důsledku problému se zrakem, ke kterému se jim nedostalo odpovídající lékařské péče.

Rodina Abdelkhaleqa Amrana uvedla, že ho ostatní zadržení v přilehlých celách v Úřadu pro politickou bezpečnost (PSO) v San'á slyšeli křičet, když byl v listopadu 2016 mučen. Ostatní novináři byli také vystaveni mučení a špatnému zacházení a konstantně jim byla upírána nutná lékařská péče i rodinné návštěvy.

Naléhavě žádáme hútíské de facto orgány, aby okamžitě zrušily tyto rozsudky smrti, stáhly všechna obvinění a propustily všech deset novinářů. Až do jejich propuštění musejí zajistit, aby měli obvinění novináři právní zastoupení, pravidelný přístup ke svým rodinám a odpovídající lékařskou péči. Musejí rovněž zahájit účinné, nezávislé a nestranné vyšetřování obvinění z mučení a jiného špatného zacházení, aby za své činy dané osoby nesly odpovědnost.

S pozdravem


Zavřít