Petice za ukončení porušování lidských práv v Myanmaru

Ministr zahraničních věcí
Jakub Kulhánek
Ministerstvo zahraničních věcí
Loretánské náměstí 5
Praha 1 - Hradčany, 118 00


Vážený pane ministře,

dne 1. února 2021 proběhl v Myanmaru vojenský převrat. Myanmarská armáda zadržela několik politiků včetně prezidenta Win Myina a premiérky Su Ťij - v den, kdy měl poprvé zasednout parlament legitimně zvolený v podzimních volbách. V zemi byl na rok vyhlášen výjimečný stav.

Po celé zemi postupně propukly masové protesty, na které ale myanmarská armáda reagovala nepřiměřeným násilím, zatýkáním, únosy a mučením. Vojáci proti pokojným demonstrantům používají střelné zbraně, například lehké kulomety nebo odstřelovací či poloautomatické pušky.

Jen od února do května bylo příslušníky myanmarských bezpečnostních sil zabito téměř 800 lidí včetně dětí. Přes 3800 lidí bylo zatčeno – včetně novinářů, lékařů, studentů, aktivistů, komunitních lídrů, politických oponentů a kritiků armády.

Generál Min Aun Hlain uvedl, že armáda byla nucena převzít moc v zemi kvůli „nelegálním činům“ Národní ligy pro demokracii a její vůdkyně Su Ťij, jež zvítězila v loňských, mezinárodně uznávaných volbách – podle armády však volby provázely rozsáhlé podvody a junta je označila za zmanipulované a zfalšované, což odmítají mezinárodní pozorovatelé, včetně těch z Evropské unie.

S ohledem na výše uvedené požadujeme, aby se Český republika zasadila o:

Zvýšení diplomatického tlaku, včetně tlaku v Radě bezpečnosti OSN, na Valném shromáždění OSN a dalších místech, s cílem zastavit porušování lidských práv myanmarskou armádou a přivedení viníků k odpovědnosti.

Požadovat po členských státech Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), aby vyzvaly k propuštění všech osob nezákonně zadržovaných myanmarskou armádou, stanovily jasný časový harmonogram implementace pětibodového konsenzu ASEAN a podpořily opatření OSN.

Zajištění humanitární pomoci lidem v Myanmaru a těm, kteří z něj prchají a již musejí čelit nejen dopadům pandemie COVID-19, ale také represím a ozbrojeným konfliktům.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít