Petice za okamžité nasazení jednotek mírových sil na ochranu civilistů ve Středoafrické republice

High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice President of the European Commission
Catherine Ashton
242, Reu de la Loi
Brussels B-1049
Belgium


Vážená paní místopředsedkyně,

obracím se na Vás, abych vyjádřil/a své znepokojení nad situací ve Středoafrické republice (SAR). V zemi proti sobě aktuálně bojují příslušníci muslimského hnutí Séléka a křesťanské jednotky anti-Balaka. Zemřelo již nejméně tisíc lidí, včetně nevinných civilistů, žen a dětí. Ze SAR do sousedních zemí uprchly desítky tisíc lidí.

Země momentálně prochází naprostým zhroucením právního systému. Zločiny – včetně zločinů proti lidskosti jako je vražda, sexuální násilí, rabování a ničení celých vesnic – nejsou trestány. Navíc byl zaznamenán velký nárůst přílivu zbraní do Středoafrické republiky, zcela v rozporu se zbrojním embargem Rady bezpečnosti OSN.

Desítky tisíc lidí, které byly nuceny prchnout před násilím v zemi, čelí nyní nové humanitární katastrofě v sousedním Čadu a Kamerunu. Brzy nastane období dešťů a pokud uprchlíkům nebude poskytnuto útočiště, jídlo a lékařské vybavení, situace se velmi rychle zhorší. Je tedy nezbytné, aby mezinárodní společenství udělalo, co je v jeho silách a společně s vládními orgány zabránilo nové humanitární krizi.

Z těchto důvodů Vás žádám o:

Okamžité a plné nasazení jednotek mírových sil (EUFOR) na ochranu civilistů ve Středoafrické republice.

Poskytnutí finanční a logistické podpory pro misi MISCA vedenou africkými zeměmi.

Děkuji Vám za čas, který této naléhavé záležitosti věnujete.

S úctou


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít