Petice za náležité vyšetření znásilnění a následného úmrtí Keren-Happuch Akpagher

Attorney General and Minister of Justice
Abubakar Malami (SAN)
Federal Secretariat Complex
10th Floor, Shehu Shagari Way
PMB 192, Abuja
Nigeria


Vážený pane ministře,

píši Vám kvůli případu znásilnění a úmrtí Keren-Happuch Akpagher, které po více než dvou letech stále nebylo řádně vyšetřeno.

Keren byla čtrnáctiletá dívka z Abuji. V červnu 2021 zemřela v důsledku zdravotních komplikací po znásilnění. Keren 18. června 2021 požádala svou matku Vivienne Akpagher, aby ji vyzvedla z internátní školy kvůli zdravotním problémům. Kvůli pandemickým opatřením by to ale znamenalo, že Keren musí před návratem do školy strávit týden v karanténě a zameškat výuku, proto se Vivienne Akpagher rozhodla Keren nechat v péči školy. Následující den, 19. června, Keren ale stále naléhala, aby ji matka ze školy odvezla, navíc Vivienne Akpagher jeden z učitelů důvěrně sdělil, že se Kerenin stav zhoršuje. Vivienne Akpagher dceru odvezla domů, kde se dívčin stav zhoršoval a rodina ji proto večer odvezla do nemocnice. Lékařské vyšetření odhalilo stopy po znásilnění a kondom, který byl zanechán uvnitř Kerenina těla. Keren v nemocnici ztratila vědomí a její stav se dále zhoršoval. Dne 22. června 2021 Keren-Happuch Akpagher zemřela na sepsi způsobenou zanechaným kondomem.

Kerenina rodina se více než dva roky domáhá spravedlnosti, nigerijská policie ale stále nikoho neobvinila a vyšetřování nebylo provedeno v souladu se zákonem. Policie nejprve zamítla Kerenině rodině vydat kopii zdravotní zprávy z nemocnice. Rodině se později podařilo zprávu získat, stálo v ní, že Keren zemřela na komplikace způsobené znásilněním. Policie zamítla vydat i kopii pitevní zprávy, Kerenina rodina a její právníci protestovali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Policie jim přesto zprávu nevydala, pouze je a zástupce Kereniny školy pozvala na schůzku, kde jim přečetla části zprávy. Kerenina škola nadále komplikuje vyšetřování, například nespolupracuje s dodáním kamerových záznamů, které by mohly případ objasnit. Škola rovněž 17. ledna 2022 podala oznámení na obránce dětských a genderových práv Lemmyho Ughegbeho, který bojuje za vyšetření Kerenina případu. Lemmy Ughegbe byl obviněn z veřejné pomluvy a provokace, škola v žalobě předložené Nejvyššímu soudu v Abuji žádá odškodné ve výši 500 nigerijských niara a zákaz dalších výroků o Kerenině údajném znásilnění a smrti.

Tímto dopisem na Vás apeluji, aby byl případ znásilnění a následného úmrtí Keren-Happuch Akpagher okamžitě náležitě vyšetřen bez dalších obstrukcí. Pachatel musí být řádně obžalován a souzen ve spravedlivém procesu v souladu s mezinárodním právem.

Zároveň Vás žádám, aby okamžitě skončilo obtěžování Kereniny rodiny a jejích právníků nigerijskými úřady a Kereninou školou. Jejich právo na svobodu projevu a svobodu shromažďování musí být respektováno.

Děkuji Vám.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít