Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Mubaraka Baly

President of Nigeria
Muhammadu Buhari
Nigerian Presidential Complex
Aso Rock Presidential Villa
Federal Capital Territory, Abuja
Nigeria


Vážený pane prezidente,

píši, abych vyjádřil své obavy o Mubaraka Balu, významného humanistu, který je momentálně ve vazbě na velitelství kanské státní policie.

Mubarak Bala byl 28. dubna zatčen policisty ve svém domě v Kaduně a obviněn z rouhání poté, co v pondělí 27. dubna napsal na Facebook příspěvek o své víře. Byl zatčen a zadržen na policejní stanici Gbabasawa v Kaduně. Byl držen v izolaci a byl mu zabaven počítač i telefon.

Dne 30. dubna byl převezen mimo svůj domovský stát do Kana, kde je v současné době držen v policejní vazbě. Od té doby k němu jeho rodina ani právník nesmějí. Kromě toho s ním bylo podle jeho společníků v policejní vazbě špatně zacházeno.

Mám vážné obavy, že pokud bude Mubarak Bala obviněn podle kanského státního práva šaría, bude čelit trestu smrti. Zdá se, že převoz Mubaraka Baly do Kana, kde se právo šaría uplatňuje, byl součástí promyšleného plánu, jak zajistit, aby byl podle práva šaría posuzován.

Zatčení a držení Mubaraka Baly je v rozporu s jeho právem na svobodu projevu, jak je uvedeno v § 38 nigerijské ústavy z roku 1999 (ve znění pozdějších předpisů).

Žádám Vás proto, abyste:

• Okamžitě a bezpodmínečně propustil Mubaraka Balu;

• po dobu, než bude propuštěn, zajistil, aby měl pravidelný přístup k rodině a právníkovi a aby s ním nebylo špatně zacházeno;

• zajistil jemu i jeho rodině bezpečnost.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít