Petice za okamžité zastavení používání nepřiměřeného násilí proti protestujícím

Dina Ercilia Boluarte Zegarra
Jr. De la Unión S/N, cuadra uno Lima –
Lima 15001
Perú


Dobrý den, paní prezidentko,

vyjadřuji své znepokojení nad smrtí osmnácti lidí, kteří zemřeli během protestů ve městě Juliaca v regionu Puno 9. ledna 2023, a kvůli desítkám protestujících, kteří byli v tento den zraněni.

Od počátku politické krize v Peru 7. prosince 2022 zemřelo v důsledku potlačování protestů nejméně 47 protestujících. Vláda Peru cílí na ty, kteří vyjádřili nesouhlas s probíhající politickou krizí, a po celé zemi využívá policii a ozbrojené síly k potlačování protestů pomocí nepřiměřeného násilí.

Mezinárodní lidská práva stanovují, že síla může být pro potlačení protestů použita pouze v případech nejvyšší nutnosti, v přiměřeném měřítku a pro legitimní účel a že za její použití musí vláda vždy nést odpovědnost.

Tímto na Vás naléhám, abyste zahájila dialog mezi soupeřícími stranami a aby bylo okamžitě zastaveno používání všech druhů nezákonného násilí bezpečnostními složkami včetně jakéhokoliv nepřiměřeného použití síly proti protestujícím. Také na Vás apeluji, abyste využila všech dostupných prostředků k zabezpečení ochrany a péče o všechny zraněné osoby, k zajištění nezbytné podpory pro rodiny zesnulých protestujících a k zaručení okamžitého nezávislého, nestranného a důkladného vyšetřování všech obvinění z porušování lidských práv ve spolupráci s příslušnými úřady.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít