Petice za okamžité propuštění Iriny Danilovič

Human Rights Commissioner
Tatiana Moskalkova
Smolensky Boulevard, 19с2
119121 Moscow
Russian Federation


Vážená paní komisařko,

vyjadřuji své vážné obavy v souvislosti s případem zdravotní sestry Iriny Danilovič, která byla na Krymu neprávem uvězněna za svou kritiku zdravotnického systému a za odhalování korupce. V současné době je držena v simferopolském vězení SIZO-1 a od 20. března drží hladovku na protest proti odpírání zdravotní péče, kterou potřebuje.

Podle Iriny Danilovič byla během svého zadržení mučena a bylo s ní špatně zacházeno, aby ji donutili přiznat se k „vlastizradě“. Když se jim to nepodařilo, manipulovali podle Iriny Danilovič s jejími osobními věcmi, do nichž nastražili výbušniny, které byly použity k jejímu stíhání a odsouzení podle článku 222.1 odst. 1 ruského trestního zákoníku. Během soudního procesu soud zjevně ignoroval její tvrzení o tajném zadržování, mučení a jiném špatném zacházení a připustil důkazy získané nezákonnými prostředky. Irina Danilovič si již několik měsíců stěžuje na silné a zhoršující se bolesti ucha, ale je jí odepřena potřebná zdravotní péče. V současné době je i nadále svévolně zadržována, podmínky jejího věznění se mohou rovnat mučení nebo jinému nelidskému a ponižujícímu zacházení a její život je ohrožen.

Naléhavě Vás proto žádám, abyste zajistila, že Irina Danilovič bude okamžitě propuštěna, zproštěna obvinění z trestného činu, který nespáchala, a její trestní stíhání na základě obvinění z velezrady bude zastaveno. Do doby jejího propuštění bude mít přístup k odpovídající zdravotní péči poskytované v souladu s lékařskou etikou, včetně zásad důvěrnosti, autonomie a informovaného souhlasu, a bude chráněna před mučením a jiným špatným zacházením.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít