Petice za zajištění dostatečné ochrany pro Jelenu Milašinovou

President of the Russian Federation
Vladimir Putin
Ul. Ilyinka 23
103132 Moscow
Russian Federation


Vážený pane prezidente,

vyjadřuji své hluboké znepokojení ohledně výhružky smrtí, kterou na Instagramu dne 13. dubna zveřejnil prezident Čečenska Ramzan Kadyrov.

Výhružka je mířena na novinářku Nové Gazety Jelenu Milašinovou a je reakcí na vydání jejího článku z 12. dubna o šíření COVID-19 v Čečensku.

Ramzan Kadyrov obvinil Novou Gazetu a její novináře z toho, že jsou „loutkami Západu“ a přímo apeloval na vládu a federální bezpečnostní službu (FSB), aby „zastavily tyto nelidi, kteří píší a provokují naše lidi“. Dále poznamenal, že pokud to neudělají, někdo v Čečensku bude muset tyto novináře umlčet.

Vyjadřuji své znepokojení nad tím, že tiskový tajemník prezidenta neoznačil hrozby jako závažné a označil je za pouhou „emocionální“ reakci, která je s „ohledem na situaci kolem COVID-19 pochopitelná“.

Nejvyšší státní zastupitelství také nařídilo, aby byl článek Jeleny Milašinové z webových stránek Nové Gazety odstraněn.

Není to poprvé, kdy výhružky a útoky proti obráncům lidských práv a novinářům v Rusku byly opomíjeny, či dokonce prominuty autoritami, což vede k další beztrestnosti podobných zločinů.

Jedná se o porušení mezinárodních závazků Ruska v oblasti lidských práv, ve kterých stojí, že musí chránit obránce lidských práv a novináře a že musí podporovat svobodu projevu.

Žádám Vás proto, abyste:

Veřejně odsoudil výhrůžky vůči Jeleně Milašinové a podnikl smysluplné kroky, aby k podobným situacím nedocházelo a aby novinářce byla zajištěna dostatečná ochrana.

Zaručil právo novinářů investigativně pracovat v souvislosti s pandemií COVID-19 a podávat o ní pravdivé zprávy.

Zajistil právo na svobodu projevu a informací.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít