Petice za zajištění potřebné lékařské péče a prošetření mučení, kterému byl Marčenko vystaven

Director of Federal Penal Service
Arkadiy Aleksandrovich Gostev
14, Zhitnaya Street,
Moscow 119049
Russian Federation


Vážený pane řediteli vězeňské služby,

vyjadřuji své hluboké znepokojení nad odepřením nezbytné lékařské péče Oleksandru Marčenkovi, ukrajinskému občanovi, který si odpykává desetiletý trest v trestanecké kolonii IK-8 v Burjatské republice na východní Sibiři.

V roce 2016 byla Oleksandru Marčenkovi kvůli rakovině odstraněna štítná žláza. Po operaci by měl denně užívat léky, každý měsíc absolvovat krevní testy a jednou za tři měsíce další lékařská vyšetření.

Od roku 2018, kdy byl zadržen, však podstoupil pouze jeden krevní test, který mu soukromě zajistila jeho rodina, a to v červenci 2021. Podle právníků Oleksandra Marčenka mu vězeňské orgány nejméně ve dvou případech na delší dobu odepřely potřebné léky. Nejprve v dubnu až květnu 2021, kdy byl držen ve vazební věznici SIZO-1 a trestanecké kolonii IK-14 v Krasnodaru, a od 12. do 28. prosince 2021, kdy byl držen v SIZO-1 v Ulan-Ude v Burjatsku. Zabránění v přístupu k životně důležitým lékům způsobilo výrazné zhoršení jeho zdravotního stavu. V současné době jsou mu v trestanecké kolonii IK-8 odpírána pravidelná vyšetření, která potřebuje, přičemž životně důležité léky mu musí na vlastní náklady dodávat rodina. Odepření lékařské péče může představovat mučení nebo jiné špatné zacházení.

Dále mě znepokojuje, že podle Marčenkových právníků mu správa SIZO-1 v Ulan-Ude vyhrožovala smrtí a sexuálním násilím. Údajně byl také na patnáct dní umístěn do cely s mužem, který měl tuberkulózu, za to, že se pokusil kontaktovat ukrajinského konzula. V březnu 2022 ho správa trestanecké kolonie IK-8 umístila na 28 dní do kárné cely za jeho proukrajinské názory.

Naléhavě Vás žádám, abyste zajistil, že Oleksandru Marčenkovi bude poskytnuta potřebná lékařská péče a že mučení a jiné špatné zacházení, kterému byl ve vězení vystaven, bude neprodleně, účinně a nestranně vyšetřeno.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít