Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Vladimir Kara-Murzy

Prosecutor General of the Russian Federation
Krasnov Igor Viktorovich
ul. Bolshaya Dmitrovka, 15a, str. 1,
GSP-3, Moscow, 125993
Russian Federation


Vážený pane nejvyšší státní zástupce,

obracím se na Vás s naléhavou žádostí, abyste zastavil trestní stíhání významného politického aktivisty a novináře Vladimira Kara-Murzy, který byl obviněn z „vlastizrady“ (článek 275 trestního zákoníku), „vědomého šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách“ (článek 207.3 odst. 2) a „účasti na činnostech nežádoucí organizace“ (čl. 284.1 odst. 1). Dne 17. dubna byl odsouzen k 25 letům odnětí svobody.

Vladimir Kara-Murza byl zatčen poblíž svého domu v Moskvě 11. dubna 2022. Je stíhán výhradně za svůj pokojný politický aktivismus a za kritiku ruských orgánů v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Nikdo by neměl čelit restrikcím, natož dlouholetému věznění, za to, že uplatňuje své právo na svobodu projevu, které je zaručeno jak mezinárodním právem, tak ruskou ústavou.

Vladimir Kara-Murza trpí polyneuropatií dolních končetin, což je diagnóza, která mu podle ruských zákonů brání ve výkonu trestu. Jeho zadržování představuje riziko zhoršení jeho zdravotního stavu.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti Vás naléhavě žádám, abyste využil své pravomoci a:

  • zrušil rozsudek nad Vladimirem Kara-Murzou a zajistil jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění;

  • do doby jeho propuštění zajistil, aby byl Vladimir Kara-Murza držen v podmínkách, které odpovídají mezinárodním standardům, a aby mu byla poskytnuta odpovídající lékařská péče.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít